2014 m. ir 2015 m. vykęs dalinai Lietuvos kultūros tarybos finansuotas projektas „Tu negali - menas gali!", vykdomas Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto (KF), sulaukė teigiamo dalyvių įvertinimo, vietos bendruomenės ir kitų šalies globos namų susidomėjimo, todėl projektas įgyvendinamas ir 2016 metais. Jame dalyvauja neįgalūs vaikai ir jaunuoliai, gyvenantys Ventos socialinės globos įstaigos 21-oje šeimynoje. Projekto metu siekiama gerinti neįgalių vaikų ir jaunuolių psichikos sveikatą, stiprinti bendravimo, situacijų valdymo įgūdžius bei  padėti įgyti daugiau pasitikėjimo savimi pasitelkiant meną ir meninę veiklą.

Kuria savo spektaklį

Šiemet projekte dalyvauja VDA Kauno fakulteto Tekstilės, Keramikos ir porceliano, Grafikos, Dizaino bei Tapybos katedros, kurios organizavo kūrybines dirbtuves bei edukacinius užsiėmimus. Šių metų projekto „Tu negali – menas gali!” metu vykdytos personažų kūrybinės dirbtuvės – pasitelkiant tapybos bei keramikos technikas buvo vizualizuoti psichoedukacinės pasakos personažai, kurie bus naudojami lėlių teatro spektaklyje. Spektaklio aktoriai  - Ventos socialinės globos namų auklėtiniai jau nekantrauja pristatyti visą rudenį trukusio pasiruošimo rezultatus.

Pasak Ventos socialinės globos namų dailės terapeutės Ingos Musulienės, šių metų projektas – išskirtinis, nes jis apima įvairius užsiėmimus, kuriuos reikia apjungti. „Pasiruošimas lėlių teatro spektakliui tapo maloniu iššūkiu tiek mūsų darbuotojams, tiek idėjas įgyvendinantiems VDA Kauno fakulteto menininkams. Anksčiau turėdavome užsiėmimus, kuomet skirtingų sričių menininkai vesdavo dirbtuves, mokė dirbti su moliu, tapybos ant šilko ir pan. Labai džiaugiamės, kad šiemet pavyko įgyvendinti seną svajonę ir turime galimybę visa tai vainikuoti spektaliu, todėl šiuo džiaugsmu norime pasidalinti - ketiname vykti į gastroles ir spektalį parodyti kitiems globos bei vaikų namams regione bei toliau” – apie šių metų projekto planus pasakojo I. Musulienė. Pasak jos, globos namų auklėtiniams labai svarbu tai, jog užsiėmimų metu jie turi galimybę susitikti ir pabendrauti su bendraamžiais – VDA KF studentais, o kartais užsimezgusi draugystė nebetelpa projekto rėmuose ir lieka jam pasibaigus.

Neįkainojama patirtis tiek dalyviams, tiek menininkams

Projekto vadovės doc. Monikos Žaltauskaitės – Grašienės teigimu, tai puiki patirtis ir studentams, nes tokiu būdu jie gauna ne tik neįkainojamos asmeninės, bet ir profesinės – pedagoginės patirties. VDA KF Tekstilės katedros studentės Saulė ir Iveta pasakojo be dvejonių sutikusios dalyvauti projekte ir vesti užsiėmimus globos namų auklėtiniams. „Labai geras jausmas kai supranti, kad nors ir trumpam, bet gali žmogui padėti suteikdamas jam bendravimo ir pažinimo džiaugsmo” – savo įspūdžiais apie laiką, praleistą Ventos socialinės globos namuose dalinosi III kurso studentė Iveta.

 „Šis projektas patvirtina tai, kad Kauno fakultetas kryptingai veikia dailės terapijos srityje ir panaudojant dailę kaip gydymo būdą surado daug ypatingų sričių, kuriose menininkai gali būti svarbūs ir turėti tiesioginę įtaką žmogaus nuotaikai, jausmams ir vesti geresnės gyvenimo kokybės link” – apie abipusę projekto „Tu negali - menas gali!" naudą pasakojo VDA Kauno fakulteto dekanas prof. Jonas Audėjaitis.

 

Projektą įgyvendina: VDA Kauno fakultetas

Projektą dalinai finansuoja: Lietuvos Kultūros Taryba