Performanso meno video darbų paroda „NŪDIENA“

Gegužės 3 dieną Suomijoje, Porio mieste buvo atidaryta Lietuvos ir Suomijos kūrėjų Dainos Pupkevičiūtės, Vaidos Tamoševičiūtės, Monikos Dirsytės, Arnio Aleinikovo, Godos Žukauskaitės, Luko Kolmogorcevo, Akvilės Matulaitytės ir suomių dueto Kainulainen & Latva performanso meno video darbų paroda „NŪDIENA“. Kaip indikuoja pats pavadinimas – tai dabarties akimirkų, užfiksuotų fotoaparatų akimis, rinkinys, kviečiantis sustoti ir permąstyti dabarties vidinius ir išorinius procesus. Parodos kuratoriai – Lietuvos performanso meno kūrėja, dėstytoja Vaida Tamoševičiūtė ir suomių performanso meno duetas Kainulainen & Latva.

Parodoje kalbama apie troškimą gilintis, atrasti save, patvirtinti savo tapatybę, nuplauti visuomenės lūkesčius ir vaidmenis. Mes norime išgydyti žemę, save, susigrąžinti saugumą ir prisirišimą, nors NŪDIENA siūlo priešingą – nerimo, baimės ir visiško naikinimo poveikį žmonėms, kraštovaizdžiams ir teritorijoms. Parodos NŪDIENOS vaizdo įrašai yra gyvų pasirodymų, nykstančių laike akimirkų kurios virto kažkuo „nuolatiniu“, įrašai. „Nuolatinių“ tol, kol egzistuoja vaizdo failai ir juos atkuriantys įrenginiai. Laikas, kaip vienas esminių performanso meno elementų, dabar tampa užsitęsusiu ir kartojamu momentu.

Parodą galima vertinti ir kaip performanso meno dokumentacijos studiją, ypač pabrėžiančią koncentruotą vieno videografo darbą. Daugelį vaizdo klipų, kurie bus pristatyti parodoje, filmavo ir montavo Akvilė Matulaitytė, kuri specializuojasi performanso meno dokumentavime ir šioje srityje veikia beveik dešimtmetį.“ – parodos sumanymą komentuoja viena iš jos kuratorių Katri Kainulainen.

„NŪDIENA“ – dešimtmetį trunkančio kūrybinio ir kuratorinio dueto Kainulainen & Latva ir Vaidos Tamoševičiūtės bendradarbiavimo rezultatas.
„Nuo 2014 metų abiejų pusių pastangomis įvairių menininkų darbai buvo pristatyti aštuoniuose renginiuose Lietuvoje ir Suomijoje. Šiais metais prie sumanymo prisidėjo Ville Kirjanen ir atvėrė galerijos „Ars Pori“ duris, kur žiūrovai galės išvysti parodą iki gegužės 31 dienos” – projekto tęstinumą komentuoja viena iš parodos sumanytojų Vaida Tamoševičiūtė.

VDA Kauno fakulteto dėstytojos Vaidos Tamoševičiūtės kelionė iš dalies finansuota VDA meno ir mokslo skyriaus.

Kai žemė šnypščia ir skauda po kojomis, mes stengiamės išlikti dabartyje ir veiksmuose atspindėti tai, kas mus paliečia, judina ir keičia iš vidaus...

Parodos atidarymo vakarą žiūrovams gyvą performansą pristatė Kainulainen & Latva ir Vaida Tamoševičiūtė. Vakarėlį užkūrė SINUO (Arnis Aleinikovas) atlikėjas iš Lietuvos ir Verde muzikantai iš Suomijos.