Ne apie meną. Bet tinka ir menininkams

Neseniai @eitis (Ateitis.net) paskelbė kvietimą humanitarinių, socialinių ir kitų krypčių tyrėjams dalyvauti mokslo konferencijoje Apie vertimus: turinio metamorfozė daiktuose ir kūnuose, kuri vyks 2025 m. balandžio 1 – birželio 30 d. nuotoliniu būdu. Konferencijos aplinka ir formatas nėra įprasti- susitikimas nuotolinėje erdvėje, o kvietimą į konferenciją  lengva rasti internete, įvedus pavadinimą arba surinkus tinklalapio @eitis adresą.

Tiems, kas nėra girdėję apie @eitį, kyla klausias: ką slepia šis naujadaras? @eitis yra elektroniniai mokslo sklaidos vartai su akademinės literatūros leidybos, tyrėjų nuotolinio bendradarbiavimo ir kitomis funkcijomis. Mokslo konferencijos, taip pat kiti tyrėjų sambūriai šioje platformoje vyksta asinchroniniu būdu, pasitelkus tekstines, o ne įprastai konferencijose naudojamas audiovizualines priemones. Iš pirmo žvilgsnio tai atrodo kiek senamadiška, tačiau visi akademinės bendruomenės nariai, vykdantys mokslinę tiriamąją veiklą, netrunka įvertinti tokios priemonės privalumus.

Dalyvavimas konferencijoje asinchroniniu būdu tėra “mandrai” skambanti galimybė dirbti laisvai pasirinkus vietą ir paros laiką, neprisirišant prie kitų konferencijos dalyvių, o būtent to reikalauja įprasta audiovizualinė konferencijos forma. Taip pat, teksto forma paskelbtas pranešimas be didesnių autoriaus pastangų virsta moksliniu straipsniu, o pastarasis - oficialia elektronine publikacija su būtinais recenzuojamo mokslo leidinio rekvizitais, ISSN kodu ir pan. Čia paskelbtoms publikacijoms priskiriami tiek pastovieji URL adresai, naudojami internetiniams saitams kurti, tiek tradiciniai bibliografiniai aprašai, kurie tradicinių knygų mėgėjams, neabejotinai patrauklesni. Suprantama, tam tikri reikalavimai ir procedūros turi būti atlieptos, tačiau save norinčiam publikuoti autoriui jose dalyvauti tenka minimaliai. Mokslininko rūpestis yra paruošti tekstą, o publikavimas ir sklaida perkeliami ant @eities pečių. Taip yra todėl, kad dalyvavimas @eities konferencijoje nėra atskirtas nuo vėliau pasirodysiančio konferencijos leidinio, įprasto tradicinėje mokslo praktikoje. Čia leidiniu tampa pati konferencija ir joje skelbti pranešimai. Be to, atskiru, taip pat tekstiniu žanru skelbiamos toje konferencijoje vykusios diskusijos. Tai dar vienas publicistinis bonusas autoriui, kuris vietoj vienos publikacijos gauna dvi, tegul ir nelygiavertes.

Reikia pridurti, naujos publikacijos @eityje recenzuojamos skaidriai ir atvirai, įvardinant recenzentus. Recenzentai įvardinami ir perleidžiant mokslo darbus, anksčiau skelbtus kituose recenzuojamuose mokslo leidiniuose, kai leidinys recenzentus įvardija; kai leidinys recenzentų neįvardija, recenzentai neįvardijami ir šioje platformoje. Pabrėžiu šias detales tik todėl, kad būtų aišku: publikacijos čia atitinka recenzuojamo mokslo leidinio standartus, o tai garantuoja aukštą publikacijos statusą ir pritraukia tinkamo lygio tekstus. @eitis orientuota į kūrinių ir renginių viešinimą lietuvių kalba, tačiau, vykdant tarptautinius projektus, darbai/tekstai gali būti skelbiami ir kitomis kalbomis.

 Žinoma, prieš sutikdamas publikuoti savo tekstus, autorius turėtų klausti: o kaip su autorinėmis teisėmis? Ar gaudamas savo vardo ir tyrimų sklaidą mainais neprarandu teisių į jų publikacijas? Atsakymas paprastas – autorių teisės į @eityje skelbiamus mokslo darbus priklauso kūrinių autoriams. Mokslo darbai čia skelbiami remiantis kūrybinių bendrijų licencijoje CC BY apibrėžtomis sąlygomis, kurių esmė – mokslo kūrinius leidžiama platinti laisvai ir neatlygintinai, jei platinami kūriniai priskirti jų autoriams..

@eitis svarbi ne tik mokslininkams, norintiems publikuoti savo darbus, tai erdvė skirta ir tiesiog smalsiam skaitytojui, akademinės bendruomenės nariui, studentui, ieškančiam medžiagos savo rašto darbams bei daugeliui kitų. Taip yra todėl, kad @eities lankytojai minėtus leidinius gali atsiversti ir skaityti laisvai, tiek prisijungę, tiek neprisijungę prie tinklavietės. Kiekvienas, bent kartą naršęs mokslinių šaltinių bazes, žino, kad tik kai kurios jų siūlo tokias palankias sąlygas. Ką nenervina registracijos prievolė? Ypač mokama? O čia neprivalomos jokios registracijos, tiesiog užeik ir skaityk, juolab, kad platformoje veikia speciali ieškojimo programa, kuria nesudėtinga naudotis. Visa tai galioja ir anonsuotos konferencijos lankytojams. Norite stebėti? Nereikia prie nieko taikytis ar kitaip save varžyti. Kai tik bus paskelbta, kad konferencija įvyko, lankykitės bet kada jums patogiu metu.

Odeta Žukauskienė

Konferencijos nuoroda: https://www.ateitis.net/lt/temos/1953/#post-6968