Gegužės mėnesį jau septintus metus VDA Kauno fakultetas, LSMU ir Dailės terapijos draugija „TerapiArta“ organizavo konferenciją „Dailės terapija ir asmens sveikata' 2022“.

Lietuvoje nuo 2013 m. vykdoma Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto jungtinė Dailės terapijos magistro studijų programa. Tai pirmoji Lietuvoje universitetinė programa, parengta remiantis Europos menų terapijų mokymo konsorciumo reikalavimais (ECARTE – European Consortium for Arts Therapies in Education). Dailės terapija yra taikoma pozityviai aukštus sveikatos rodiklius pasiekusiose šalyse todėl  dailės terapija dažna gydymo gairėse, ji įtraukta kartu su psichosomatiniu ir psichiatriniu gydymu, yra veiksminga psichologinių sunkumų įveikoje.

Dailės terapeutų veiklos yra reglamentuojamos bei oficialiai pripažintos, jie papildo psichosocialinės reabilitacijos specialistų komandas Didžioje Britanijoje, Vokietijoje, Latvijoje, Estijoje, Norvegijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Lietuvoje. Čia suteiktos menų terapeutų paslaugos yra apmokamos iš valstybės biudžeto arba privačių fondų. Tai šalys, kurios toliaregiškai numatė šios srities veiklų svarbą ir potencialą, specialistų kompetencijas, sprendžiant visuomenės problemas: emigrantų ir karo pabėgėlių krizes, priklausomybių ligų, psichoemocinės sveikatos ir kt. Europos  Pasaulinės sveikatos organizacijos mokslininkai Europos regione išanalizavo daugiau nei 3000 atliktų tyrimų, susijusių su meno terapija ir 2019 m. paviešino Europos regiono ataskaitą, kuri įrodo teigiamą meno terapijos poveikį žmonių sveikatai ir gerovei. Autoriai padarė išvadą, kad menas vaidina svarbų vaidmenį, užkertant kelią ligoms bei jas gydant, sveikatinimo procese visais gyvenimo tarpsniais.

Daisy Fancourt | Saoirse Finn

Siekiant gilinti žinias, pasidalinti patirtimi, bendradarbiauti, paruošti dar geriau būsimus specialistus šių metų gegužės mėnesį jau septintus metus VDA Kauno fakultetas, LSMU ir Dailės terapijos draugija „TerapiArta“ organizavo konferenciją „Dailės terapija ir asmens sveikata' 2022“. Konferencijos metu nuskambėjo bene 30 pranešimų, kuriuos pateikė Lietuvos ir pasaulio mokslų daktarai, profesoriai. Anot organizatorių – VDA Kauno fakulteto ir LSMU į konferenciją jungiasi vis daugiau daktarų, kurie mielai dalinasi dailės terapijos nauda gydant pacientus. Tai leidžia daryti prielaidą, kad dailės terapija ir medicina yra glaudžiai susijusios, o poreikis praktikuoti didėja. 

VDA Kauno fakulteto ir LSMU organizuotoje konferencijoje buvo pateikiamos ypatingai svarbios, bet vis dar dažnai viešumoje nutylimos socialinės problemos, kaip: „savaiminio nėštumo nutraukimą išgyvenusių moterų patyrimai...“, „pabėgėlių trauminiai patyrimai...“, „stresą darbe patiriančių <...> slaugytojų psichoemocinė būklė...“, „moterų sergančių valgymo sutrikimais...“, „...patyrus smurtą šeimoje...“, „aklųjų ir silpnaregių paauglių emocijų raiška...“, „...demencija sergančių pacientų nerimui ir depresiškumui, formaliųjų elementų kaita“. Medicinos ir dailės profesoriai, lektoriai dalinosi dailės terapijos nauda, gydymo eiga ir progresu taikant dailės terapijos seansus, parenkant tikslingus ir orientuotus gydymo metodus.

Dailės terapija yra svarbi tiek meno atstovams, tiek medicinos atstovams. Terapijos metu yra tobulinami bendravimo, stebėjimo, vizualinės diagnostikos įgūdžiai...

Džiaugiamės, kad akademijos studentai turi galimybę įgauti dailės terapijos žinias.