Vakar, Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto galerijoje atidaryta tapytojos Mykolės Ganusauskaitės paroda „Parko ruduo“ (kuratorė Raminta Jurėnaitė). Parodos paveikslai dedikuoti kunigaikščių Oginskių rūmų ansamblio parkui Plungėje. Tapytoja tarsi pakviečia žiūrovus romantiškai pasivaikščioti rūmų parke jos pasiūlytu ritmu ir pažvelgti jos akimis.
Tapytoja Mykolė Ganusauskaitė, menininkės vardas Mykolé, 1987 gimė Kaune. Vaikystėje gyvendama miesto centre su džiaugsmu ji lankė savo pirmąjį dailės būrelį Mykolo Žilinsko galerijoje. Baigusi pradinę mokyklą su tėvais ji persikėlė į Vilnių kur toliau mokėsi M.K.Čiurlionio menų gimnazijoje. Bakalauro ir magistro laipsnius įgijo studijuodama Nacionalinėje dailės mokykloje (Les Beaux Arts de Paris). Jau Prancūzijos sostinėje, kaip ir vėliau grįžusi į Vilnių ar keliaudama, menininkė nuosekliai pasišventė vieninteliam uždaviniui – šiuolaikinei peizažo žanro interpretacijai.
Mykolės išeities taškas visada yra betarpiškas kraštovaizdžio įspūdis ir jį sekančios kruopščios natūros studijos plenere. Šiam tikslui tapytoja kuria mažus eskizus akvarele ir kreidinėmis pastelėmis, fotografuoja. Iš taip sukauptos medžiagos vėliau jau savo dirbtuvėje ji tapo aliejumi ar akrilu, kuriuose koncentruoja ir sintetina patirtus regimuosius emocionalius įspūdžius bei analitinius tyrimus.
Žmonės šiuose peizažuose nevaizduojami net kaip mažos stafažo figūrėlės, tačiau visada jaučiame jų buvimą.
Vienas pagrindinių peizažistę dominančių motyvų – parkai. Mykolę parkai domina kaip gamtovaizdžiai, kuriuos formavo žmogus. Medžiai, krūmai, vejos, gėlynai, takai, alėjos, vandens telkiniai ir panoraminiai vaizdiniai čia yra žmogaus paliesta, inscenizuota gamta. Parkas visada ne tik gamtos, bet ir kultūros kūrinys.
Vieną iš savo parkų ciklų Mykolė dedikavo kunigaikščių Oginskių rūmų ansamblio parkui Plungėje. Tapytoja tarsi pakviečia žiūrovus romantiškai pasivaikščioti rūmų parke jos pasiūlytu ritmu ir pažvelgti jos akimis.
Mykolė apdovanota ypatingu gamtovaizdžių ir vegetacijos regėjimu bei pojūčiu. Jai pavyksta kiekvieną vietą atskleisti kaip ypatingą. Plungėje Oginskių rūmų parke Mykolės dėmesys sutelktas į ypatingą griežtai geometrizuotų atvirų erdvių sandūrą su tapybiškomis ūksmingomis alėjomis ir šlaitais, apaugusiais tankiais krūmokšniais.
Didelio formato vertikaliose drobėse įamžinti panoraminiai vaizdai – fragmentiški ir ekspresyvūs. Vešli augmenija, medžiai ir krūmai užvaldo visą erdvę, atsispindi upės ir tvenkinių vandens paviršiuje. Energingais potėpiais menininkė brėžia juodas grafiškas linijas, perteikia erdvinę gilumą. Vis tik pagrindinė išraiškos priemonė čia – spalvų mirguliavimas, žalios persimainančios į geltonas ir oranžinę nuotaikingumas.
Mykolės peizažuose atsiskleidžia subtilus balansas tarp spontaniškumo ir refleksijos. Dėka fragmentiškų vaizdų kompozicijų Oginskių rūmų parką ji atskleidžia ne kaip hermetišką, bet kaip atvirą, kviečiančią ir įtraukiančią lankytojus erdvę. Menininkės per pasivaikščiojimus rudeniniame parke sukurti vaizdai nuteikia ne melancholiškai, bet džiugiai ir energingai.
Parodos kuratorė Prof. dr. Raminta Jurėnaitė
Parodos vieta: Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto galerija, Muitinės g. 2 (I aukštas)
Paroda veiks iki lapkričio 15 d.