Frazė „Trys viename“ dažnam asocijuojasi su maisto papildais ir sveikata - stiprūs plaukai, tvirti nagai skaisti oda, su higiena ir grožiu - šampūnas, kondicionierius ir balzamas viename, su buities prietaisų funkcionalumu - trintuvas, plaktuvas, smulkintuvas... ir t.t. Tačiau dar vis bevardijant analogiškus Trys viename pavyzdžius, jau ima kilti pagrįstos abejonės ar asmeninių patirčių vaizdiniai, kad toks objekto universalumas ir funkcionalumas dažniausiai būna ribotas, trumpalaikis arba visai nepasiteisinantis...
Šioje parodoje, skirtoje VDA Vilniaus fakulteto Paminklotvarkos katedros dvidešimtmečiui, eksponuojame išimtinį atvejį, rodantį, kad „Trys viename“ gali puikiai „veikti“. Be apgaulės, be reklaminių triukų... Tiesa, irgi su tam tikra išlyga – buvę trys viename tampa vienas nuo kito nepriklausančiais objektais (paveikslais).
2019 m. Katedros dėstytojai ir studentai restauravo XIX a. tapytojo Petro Švelinskio (Švalinsko) paveikslą - I Kryžiaus kelio stotį “Jėzus nuteisiamas mirti”, nutapytą apie 1864 m. iš Veisiejų Šv. Jurgio bažnyčios. Ankstesnių „restauracijų„ metu nevaizdinės paveikslo pusės įplyšimams sutvirtinti buvo priklijuoti įvairaus dydžio lopai. Iš viso 22 ! Pradėjus juos nuiminėti paaiškėjo, kad kai kurie jų padaryti iš... paveikslų. Atlikus technologiškai gana sudėtingas „atskyrimo“ operacijas, iš šešių lopų pavyko „surinkti“ ir suklijuoti beveik pilną tapybos kūrinį ir identifikuoti jame vaizduojamą šventąją - tai nežinomo autorius „Šv. Teklė“ iš kitų lopų – didelį Michal Nowicki 1850 metais funduoto paveikslo fragmentą, kuriame pavaizduota Jėzaus krikšto scena. Deja, šio kūrinio autorius taip pat nežinomas.
Nepateisinę lūkesčių daugiafunkciniai „universalūs“ daiktai tampa nepasitenkinimo produktais ar buities atliekomis... Šio kūrinio restauravimo atveju, atrasti kūriniai tapo įvardinta mūsų dailės paveldo dalimi.
2018 m. Lietuvos kultūros taryba finansavo trijų šio ciklo paveikslų cheminius-fizikinius tyrimus, būtinus konservavimo ir restauravimo procesams pradėti. Petro Švelinskio Kryžiaus kelio stočių restauravimas - tai tęstinis projektas. Visus paveikslus planuojama restauruoti per 4-5 metus.
Parodos kuratoriai doc. Linas Lukoševičius ir doc. Alvydas Mandeika
Paroda veiks lapkričio 11-23 d. VDA galerijoje „Akademija“, Pilies g. 44, Vilnius.