Nematoma pusė – dvi restauratorių laidos

(VDA Restauravimo katedros studentų darbų paroda)

 

Parodos atidarymas lapkričio 8 d. 17 val.

Paroda veiks: 2022 lapkričio 8 d – 26 d.

 

Kiekvienas restauruojamas meno kūrinys turi, žiūrovui nematomą pusę. Išardytas tekstilės gaminys, suskilusi skulptūra ar lipdinys, nevaizdinė tapyto paveikslo pusė yra pažini tik kūrinį į rankas paėmusiam restauravimo specialistui. Sienų tapyba, neturinti kitos pusės, yra ne mažiau paslaptingas objektas – vėlesni užtapymai ar netgi uždažymai taip paslepia tapybos fragmentus, kad juos atrasti galima tik skalpeliu. Tačiau ne vien restauravimo objektai turi nematomą pusę – didžioji restauratoriaus darbo dalis, kruopščiai užfiksuota dienoraštyje ir restauravimo pase, žiūrovui nėra matoma. Juk muziejaus šviesa apgaubia atgaivintą meno kūrinį, o restauratoriaus „siūlės“ (kartais ir tiesiogine prasme!) kruopščiai paslepiamos. Dar vienas tylus/nutylimas aspektas – restauravimo studijose sutinkami  iššūkiai ir ilgas profesinių įgūdžių gludinimo procesas.

Siekdama žiūrovams atkleisti šiuos paslėptus meno kūrinio istorijos ir kismo aspektus, Vilniaus dailės akademijos Restauravimo katedra galerijoje „Akademija“ pristato parodą „Nematoma pusė – dvi restauratorių laidos“. Paroda skirta 2022 m. diplomus apgynusių jaunųjų restauratorių baigiamiesiems darbams – eksponuojama aštuoni konservuoti bei restauruoti meno kūriniai, prie kurių dirbo keturiolika bakalauro ir magistro studenčių. Darbai reprezentuoja skirtingas Restauravimo katedroje ugdomas specializacijas – skulptūros, molbertinės tapybos, tekstilės bei sienų tapybos restauravimą.

Iš skirtingų muziejų, privačių kolekcijų, bažnyčių interjerų į Akademijos restauravimo laboratorijas patekę kūriniai bei in situ (vietoje) konservuota ir restauruota Vilniaus šventųjų Pranciškaus Asyžiečio ir Bernardo Sieniečio bažnyčios sienų bei Vilniaus Šv. Teresės bažnyčios koplyčios skliautų tapyba parodoje pateikiama kartu su restauravimo procesus nuosekliai aiškinančia medžiaga. Taigi, parodos lankytojas turės galimybę ne tik grožėtis meno kūriniais ar jų skaitmeniniais atvaizdais, bet ir pažvelgti į nevaizdinę pusę – nematomas restauratoriaus profesijos „siūles“.

 

Parodos organizatorius – Vilniaus dailės akademijos Restauravimo katedra

Parodos kuratorius – katedros vedėjas doc. Alvydas Mandeika