Jonas Kazlauskas | Iš neramios būties

Parodos atidarymas VDA galerijoje „Akademija“ kovo 22 dieną 18 val.

Paroda veiks kovo 22 – balandžio 8 dienomis.

Dar prieš porą metų daug kam galėjo susikurti iliuzija, kad pasaulis yra saugus. Atidžiai stebinčio kas vyksta žemėje, žmogaus nerimas niekada neapleisdavo. Tačiau pandeminiai metai nerimą sukėlė iki maksimalaus lygio. Visi gerai jaučia, koks trapus yra pasaulis. 

Pasėta baimė, prarastas asmeninio ir visuotinio saugumo jausmas žeidžia žmogaus būsenas ir emocijas. Tai sklinda tarsi užslėpta radiacija. Visi mato pasėkmes, bet nežino kaip elgtis.

Meninei kūrybai, tame tarpe ir tapybai, šis krizinis laikotarpis yra palankus. Susiduriame su nepasaldinta, grubia tikrove, išryškėja daug užslėptų prasmių. Kalbant apie tapybą, poeziją ir muziką – meną, kuris sklinda iš sielos gelmių, yra bene patikimiausias įrankis atskleisti būties esmę.

Dabar yra tas laikas, kai pasaulio tvarką ir kūrybą norisi pergalvoti naujai. Esminiai pasaulio bruožai – judėjimas, kaita ir įvairovė - nesikeičia niekada, tačiau daug išorinių dalykų kinta. Ta nuolatinė kaita sukuria savotišką egzistencinį nerimą, leidžia gimti naujoms išraiškos formoms ir būdams.

Tapyba, kaip daugelio meno formų motina, visiškai pajėgi atskleisti jautriausius žmogiškosios būties virpesius. Atsiradusi civilizacijos aušroje, išlaikiusi daug išbandymų, yra sena ir patikima forma išreikšti menininko vidinį pasaulį ir kurti poveikį žiūrovo išgyvenimams ir jausmams. 

 

Jonas Kazlauskas