VDA galerijoje „Akademija“ pristatomos dviejų menininkų – Alicja Buławka-Fankidejska ir Dmitrij Buławka-Fankidejski – personalinės parodos. Abu autoriai yra Lenkijos Gdansko meno akademijos dėstytojai, dirbantys keramikos srityje ir savo kūryboje naudojantys alternatyvias degimo technikas, kurių Lietuvoje sutinkame dar labai retai. Savo pačių sukurto dizaino, dujomis kūrenamose mobiliose keramikos degimo krosnyse, autoriai interaktyviai ir perfomatyviai  atlieka unikalius keramikos degimus – coppermate, foil saggar, fuming, raku ir kitus. Menininkai yra tarptautinio simpoziumo „Alternatively Ceramics“ Lenkijoje sumanytojai ir organizatoriai. Parodose pristatomi darbai atskleidžia šių unikalių degimo technologijų subtilybes, nugula ant keramikos darbų paviršiaus įvairiais atspalviais bei paslaptingais efektais.

Alicja Buławka-Fankidejska | Numanoma /Implicited

Atidarymas: 2024 birželio 26 dieną, 18.00

Paroda veiks: 2024 06 26 – 07 22

Ši paroda – tai autorės tyrimų, susijusių su skulptūrinės formos keramikos raiška, kaip potencialo perteikti pojūčius, rezultatas. Savo kūriniuose menininkė ieško būdų, kaip vizualinį atstumą pakeisti fiziniu kontaktu su daiktu. Didžiausias dėmesys kreipiamas į lytėjimą, suteikiant galimybę atrasti daikto „antrąjį sluoksnį“, tikrąją, paslėptą prasmę, nes stebėjimas be prisilietimo parodo tik į išorinį apvalkalo paviršių. 

Eksponuojama erdvinių objektų grupė  – tai  „keraminės iliustracijos“, nulipdytos iš akmens masės molio ir kordierito, degtos alternatyviomis keramikos degimo technikomis. Nepermatomas, termiškai jautrus keramikos paviršius yra atskaitos taškas norint įtraukti žiūrovą. Šis intymus kontaktas, tiesioginis dialogas ir žmogaus rankų šilumos perdavimas atskleidžia tai, kas dažniausiai slepiama. 

 

Alicja Buławka-Fankidejska (g. 1983) Studijas baigė Gdansko dailės akademijos Skulptūros fakultete. Nuo 2013 m. dirba Gdansko dailės akademijoje Skulptūros ir medijų fakulteto Keramikos studijos asistente. 2022 metais įgijo meno daktaro laipsnį. 

Alicja Buławka-Fankidejska daugiausia dirba meninės keramikos srityje naudodama alternatyviuosius keramikos degimo būdus, pačių sukurto unikalaus dizaino dujinėse krosnyse. Ją žavi eksperimentinis požiūris į keramikos kūrybą. Kartu su Gdansko dailės akademija ji organizuoja ir veda plenerą. „Alternatively Ceramics“. Ji yra apdovanota Pagrindiniu apdovanojimu –  už geriausią keramikos darbą „Into the Wild“ Klužas – Napoka tarptautinėje keramikos bienalėje, Rumunija 2015 m. Yra tapusi Gdansko dailės akademijos Rektoriaus premijos laureate 2015 m., 2021 m. ir 2022 m. 

Savo keramikos objektus ji pristatė 8 personalinėse parodose (Lenkija, Danija) bei dalyvavusi daugelyje konkursinių parodų ir simpoziumų Lenkijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Prancūzijoje, Čekijoje, Danijoje. 

Parodos kuratorė: Rasa Justaitė-Gecevičienė

Parodos rėmėjai: Gdansko dailės akademija, Skulptūros ir medijų fakultetas, Vroclavo dailės galerija, Vilniaus dailės akademija.