Marija Nemčenko
„Sąjungininkų paieškose: tarp-regioninės sąsajos tarp SWANA ir CEE kino“
Projekto tikslas yra suprasti, sekti ir konceptualizuoti įvairias imperialistinio paveikimo formas, kurios tebesitęsia ir tebe įtakoja SWANA (South West Asia and North Africa) ir CEE (Central Eastern Europe) regionus, bei spekuliuoti apie bendrą ateitį, paremtą dekolonizuotų periferijų principu, savo meninėje praktikoje ir teoriniame darbe. Mano tyrimų metodai sutelkti ties būties ir išlikimo praktikomis, pavyzdžiui, alternatyviom turgaus prekyviečių ekonomika ar permakultūra kolektyviniuose soduose ar bendruomeninėje žemėje, kurios tampa jungiančiais bruožais tarp minėtų regionų. Tyrimo darbe šie bruožai yra matomi ne tik kaip bendri periferijų išgyvenimo kapitalistiniame pasaulyje būdai, bet ir kaip įrankiai pasipriešinimui ir pasaulietiškumui. Per gilų klausymąsi, užuojautą ir bičiulystę, šis Ph.D. meninis ir socialiai angažuotas projektas siekia paremti ryšius tarp regioninių autonomijos kelių.
Ph.D. projektas suskirstytas į tris potemes: susipynusios praeitys, tuščios dabartys ir įsivaizduojamos ateitys. „Susipynusios praeitys“ daugiausia dėmesio skirs archyvinei medžiagai, ir bandys atsakyti į klausimą kokie buvo praeities istoriniai, politiniai ir kultūriniai ryšiai tarp CEES ir SWANA?, kurie ir sukūrė tam tikrą bendrą, persipinusią istoriją. „Tuščios dabartys“ potemė susijusi su tuo, kaip ir kodėl šios bendros istorijos buvo ištrintos iš populiariosios atminties, ir kaip galėtų pasitarnauti susikertantys kultūriniai artefaktai dabartinių geopolitinių susiskaldymų klimate. Šiuos istorijos ištrinimus vertinant kaip sukeltus politinių ir ideologinių konfliktų, mano tyrimas nagrinės įtakas, socio-politinio identiteto kismą ir ideologines mitologijas, kurios lėmė šiuos atotrūkius. Sekant šias dvi potemes, „Įsivaizduojamos ateitys“ eskpermentuos su ateities eskizais ir spekuliacijomis, ką ir kaip būtų galima padaryti, kad šie santykiai užsimegztų iš naujo. Tai bus atlikta remiantis pirminėmis „non-aligned“ judėjimo idealogijomis, tokiomis kaip, bendra kova su imperializmu, kolonializmu, okupacija, rasizmu, ksenofobija ir kitomis agresijos formomis. Vizualiai darbas remsis bei sujungs arabų ir Rytų Europos futurizmų idėjas, kuriose gims nauja sąmoninga periferijos vizija.
Iliustracija: Kauno Savanorių - Žaliojo kalno turgus // Kolekcininko Jono Palio archyvas
Nuotrauka: https://www.delfi.lt/verslas/verslas/senieji-kauno-turgus-nuo-saziningos-prekybos-iki-rusiskos-tvarkos-tradiciju-77677067