VDA studentų darbai – Milano dizaino savaitėje



Birželio 7—12 dienomis Vilniaus dailės akademijos studentų darbai buvo pristatyti Milano dizaino savaitėje, parodose „ Materialized “ ir „ No Space for Waste “. Lietuvių ekspoziciją Milane kuravo Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras.

„Milano dizaino savaitė yra vienas iš didžiausių dizaino renginių pasaulyje. Dalyvavimas šiame festivalyje ne tik suteikia plačias galimybes jauniesiems dizaineriams pristatyti savo kūrybą, bet ir reprezentuoja Akademiją bei mūsų šalį tarptautiniame lygmenyje.”  – pabrėžia Dizaino inovacijų centro direktorė Audronė Drungilaitė.

Paroda „Materialized“ siekė lankytojus sudominti naujomis ir itin aktualiomis plastiko bei kitų teršiančių medžiagų alternatyvomis, o paroda „No Space for Waste“ buvo orientuota į dizaino gaminius ir baldus, sukurtus naudojant pramonines atliekas.

Festivalio metu šiose parodose buvo pristatoma daugybė dizaino studijų, prekių ženklų ir jaunųjų talentų iš viso pasaulio. Tarp jų – ir trys Vilniaus dailės akademijos studentų projektai.

1. Biomedžiagų dizaino kūrybinių
    dirbtuvių ekspozicija

Autoriai: Vilniaus dailės akademijos Dizaino katedros studentai Ani Gandžumian, Deividas Giedraitis, Dominykas Radvilas, Gaudutė Žilytė, Viltė Adomavičiūtė 

Parodoje „Materialized“ pristatyti Dizaino katedros studentų darbai, sukurti biomedžiagų dizaino kūrybinėse dirbtuvėse, kurias praėjusį rudenį vedė medžiagų dizainerė, doktorantė Austėja Platūkytė.

Šių kūrybinių dirbtuvių metu studentai turėjo galimybę susipažinti su pagrindinių natūralių rišamųjų medžiagų savybėmis bei išmokti pasigaminti skirtingus bioplastikus iš įprastų ir lengvai prieinamų ingredientų: bulvių ir kukurūzų krakmolo, kolageno ir veganiško želatinos pakaitalo – iš rudųjų ir raudonųjų dumblių išgaunamo agaro.

„Daugiausia eksperimentavome su bioplastikų receptais ir skirtingais jų gamybos būdais – varijuodami sudedamųjų dalių proporcijomis ir maišydami su natūraliomis užpildo medžiagomis siekėme sukurti unikalias kompozicines medžiagas“, – pasakoja Austėja.

2. „Cinivitro“

Autoriai: Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto tyrėjai Lukas Tomkus ir Airidas Skublickas

Balandžio mėnesį Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultete vyko kūrybinės dirbtuvės naujo ir tvaraus produkto „Cinivitro“ tyrimui ir technologinei plėtrai. Milano dizaino savaitės metu parodoje „Materialized“ buvo pristatyti šių dirbtuvių rezultatai.

Produktas „Cinivitro“ – tai iš termofikacinės jėgainės šlakų ir nerūšiuojamų stiklo atliekų sudarytas stiklo fritas, naudojamas kaip emalė metalams ar glazūra keramikai. Užsiėmimų metu buvo atliekami praktiniai ir teoriniai eksperimentai, siekiant išsiaiškinti medžiagos gamybos ir aplikacijos esmines savybes, vystyti produkto formuluotę ir tirti jos panaudojimo galimybes juvelyrikos bei keramikos srityse.

3. „The Nest“

Autorė: Vilniaus dailės akademijos doktorantė Austėja Platūkytė

Produkto dizainerės ir medžiagų tyrėjos Austėjos Platūkytės naujausias projektas „The Nest“ (liet. lizdas) Milane buvo pristatytas parodoje „No Space for Waste“.

Šis objektas reprezentuoja Austėjos vykdomus eksperimentinius dizaino tyrimus, nagrinėjančius sinergiją tarp „užauginto“ ir „pagaminto“, taip sukuriant hibridines biomedžiagas ir simbiotinius objektus. Projektas yra pagrįstas perdirbimo koncepcija ir pagamintas tik iš autorės studijoje rastų atliekų, kartu siekiant objektui suteikti ir meninę išraišką.

Objektas sukurtas imituojant natūralius paukščių lizdų sukimo procesus, kuomet paukščiai sumaniai ieško įvairiausių būdų ir medžiagų naujam lizdui suręsti. Kūrybinio proceso metu sena sulūžusi kėdė buvo pritaikyta objekto konstrukcijai. Kitoms dalims pasitelktas organinis bioplastikas ir džiovintų
kanapių pluoštas – nebrangus bei greitai atsinaujinantis išteklius, objektui suteikiantis unikalią ir gyvą tekstūrą.

Austėja Platūkytė ne vienerius metus nagrinėja šiuos klausimus, yra įkūrusi biomedžiagų biblioteką, veda tvaraus dizaino kūrybines dirbtuves VDA Dizaino katedros ir užsienio mokyklų studentams bei dalyvauja projekte „Inoakademija“.

Kaip teigia Dizaino katedros vedėjas Juozas Brundza: „Tvarumo, ekologijos aspektai  yra viena iš prioritetinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros krypčių Vilniaus fakulteto Dizaino katedroje. Tvarių medžiagų, technologijų naudojimo klausimai ir problemos yra akivaizdūs augančios populiacijos, masinio vartojimo, globalaus atšilimo kontekstuose.“