„Dizaino savaitė“ – šešioliktus metus iš eilės vyksiantis vienintelis tokio masto dizaino festivalis Lietuvoje. Spalio 11–17 d. besidomintys dizainu  pasiners į dizainerišką fiestą, kurios metu svečiai bus kviečiami sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, apsilankyti parodose, semtis žinių ir jomis dalintis konferencijose, o kūrėjai – pristatyti savo naujausius darbus smalsiai ir kūrybiškai festivalio auditorijai.

Paroda „Ženklai“
VDA Lauko ekspo (šalia Vilniaus dailės akademijos, Maironio g. 6, Vilnius)

Ši paroda yra projekto „Baltų raštai keramikoje: iš praeities į ateitį” dalis, kurį bendradarbiaudami parengė Lietuvos liaudies buities muziejus, Vilniaus dailės akademija ir Vilniaus universitetas. Juo siekiama puoselėti etninę kultūrą ir protėvių kultūros pažinimą, skatinti bendruomeniškumą atskleidžiant baltų raštų ypatumus keramikoje jaunajai kartai, šiuolaikiškai visuomenei.

Parodos „Ženklai “, kurioje eksponuojami VDA studentų, absolventų ir dėstytojų sukurti darbai, pagrindinis akcentas yra JUODOJI KERAMIKA IR TVARUMAS. Čia eksponuojami darbai sukurti iš vienos tvariausių ir ekologiškiausių medžiagų vietinės žaliavos – raudono molio. Visas darbo procesas - vienas degimas, talpus pakrovimas, degimui naudojamos medienos gamybos atliekos, žema degimo temperatūra, šukė nelaidi vandeniui, gaminio paviršius neglazūruotas bei tradicijų išsaugojimas – tai galimybė sukurti aukštos kokybės, ilgalaikius, mažo tiražo gaminius.

Baltų raštų aktualizavimas juodojoje keramikoje apjungiant formą, raštą, funkciją išryškina keramikos kaip vietinės tradicijos tęstinumą, pasitelkiant kūrybiškus inovatyvius sprendimus, technologijas, tvaraus dizaino paieškas. Juoda paviršiaus spalva atitinka šiuolaikinio dizaino poreikius.


Paroda „Laureatai“
VDA parodų salės „Titanikas“ (1 a. Maironio g. 3, Vilnius)

VDA „Titaniko“ vitrinoje pristatoma paroda „Laureatai“ skirta paminėti Vilniaus fakulteto Dizaino katedros šešiasdešimtmečio jubiliejų. Parodoje eksponuojami katedros studentų,  absolventų darbai, pelnę Lietuvos dizaino prizą „Geras dizainas“ ir įvairius tarptautinius apdovanojimus.


Aukcionas „Dizainas ieško namų“
VDA meno ir dizaino krautuvė (VDA Senieji rūmai, Maironio g. 6, Vilnius)

Be namų - negerai! VDA patalpose gimsta nauji dizaino sprendimai ir inovatyvios idėjos. Čia kuriami objektai formuoja ateitį, tačiau po peržiūrų, apkeliavę parodas bei pelnę net ir pasaulinį pripažinimą, dizaino herojai grįžta į VDA koridorius... Ir lieka pamiršti. Dizaino savaitės metu jie keliauja į VDA meno ir dizaino krautuvę, kur spalio 15-16 d. vyks vienetinių dizaino objektų aukcionas!

Renginys suteiks galimybę įsigyti ir atnaujinti savo interjerą vienetiniais darbais už patrauklią kainą. Naujų šeimininkų lauks išskirtiniai baldai, šviestuvai, namų aksesuarai ir kiti gaminiai. Aukcione bus galimybė ne tik įsigyti dizaino objektų - kviečiame pabūti jums dar neatrastoje Akademijos vietoje ir susipažinti su jaunaisiais kūrėjais! Visos aukciono metu surinktos lėšos bus skiriamos studentų motyvacijai ir tolimesnei kūrybai.


Interaktyvaus dizaino paroda „Kas už?“
VDA Kreatoriumas (VDA Senųjų rūmų II-asis vidinis kiemas, Maironio g. 6, Vilnius)

Parodoje „Kas už?“ Vilniaus fakulteto Grafinio dizaino programos 3 kurso studentai rodo savo interaktyvaus dizaino objektus, kuriuose matome aktualių temų: demokratijos, rinkimų teisės, autoritarizmo atspindžius, jaunųjų kūrėjų poziciją ir jos refleksijas.


Paroda „Pokalbiai su Jurgiu Baltrušaičiu“
VDA parodų erdvė „5 malūnai“ (Malūnų g. 5, Vilnius)

„Pokalbiai su Jurgiu Baltrušaičiu“ - tai tiražinės knygos projektą pristatanti paroda. Lietuvos Respublikos ambasada Rusijos Federacijoje, minėdama įkūrimo šimtmetį, pakvietė bendradarbiauti Vilniaus dailės akademiją ir jos leidyklą. Šios bendrystės rezultatas – leidinys „su ambasadoriumi Jurgiu Baltrušaičiu: knyga užrašams ir mintims“, skirtas paminėti pirmojo ambasadoriaus, poeto, vertėjo ir kultūros puoselėtojo J. Baltrušaičio (1873-1944) atminimą. 

Knygoje pateikiami radiniai iš Lietuvos archyvų – J. Baltrušaičio asmeninių laiškų ištraukos, poezijos rankraščiai, nuotraukos, bei diplomatiniai dokumentai. Leidinys trikalbis, o jo netipišką formą vienija stalo knygos, reprezentacinio albumo, atsiminimų knygos ir knygos užrašams jungtys, atspindinčios ir paties J. Baltrušaičio meninės, kultūrinės bei diplomatinės veiklos įvairiapusiškumą.

Kviečiame išvysti leidinį, kurio tiražas reprezentuoja mūsų krašto kultūrą kitose šalyse, bei atrasti erdvę, kurią įkvepia įspūdinga J. Baltrušaičio asmenybė ir jo gyvenimo kontekstai. Paroda yra viena iš daugelio knygos jungčių tarp diplomato ir šiandieninio skaitytojo ar parodos lankytojo. 

Parodą galima aplankyti 2021 m. spalio 11-20 d., VDA galerijoje „5 malūnai“ (Malūnų g. 5, Vilnius), bei rasti „dizaino savaitės“ žemėlapyje. Su parodos bei leidinio jaunaisiais kūrėjais kviečiame susitikti parodos atidaryme spalio 11 d. 18 val. 

Leidinio idėjos autorė – doc. dr. Inga Vidugirytė-Pakerienė (VU)
Leidinio sudarytoja – Vaiva Frančiakaitė (VDA)
Projekto kuratorė – doc. A. Dautartaitė-Krutulė (VDA)
Parodos dalyviai bei leidinio apipavidalintojai - (VDA) Grafikos katedros studentės: Vaiva Frančiakaitė, Elžbieta Upė Rozanovaitė, Renata Lenkutienė, Kornelija Žalpytė.


Paroda „KŪNAS, ISTORIJA, TYRIMAS“
Taikomosios dailės ir dizaino muziejus (Arsenalo 3A, Vilnius)

Šių metų Dizaino savaitei skirtoje parodoje Tekstilės meno ir dizaino katedra pristato pačius naujausius – 2020/2022 metais sukurtus Studentų darbus. Penki parodos Autoriai analizuoja ir kuria rūbą skirtingomis metodikomis, siekdami skirtingų tikslų. Jolantos Sendaitės-Paulauskienės tyrimuose simbiozės tema tampa ilgalaikių tvarios laboratorijos eksperimentų, siekiančių sukurti naują auginamą ekologišką materiją iš bakterinės celiuliozės, tikslu. Augustės Žukaitės transformuojamas daugiafunkcinis objektas vienu metu ir eksperimentinis rūbas, atskleidžiantis trapų žmogaus ir gamtos ryšį, ir abstraktus erdvinis meno objektas išsilaisvinęs iš kūno formos gniaužtų. Vytautės Račiūnaitės kostiumų ir skulptūrinių objektų/aksesuarų kolekcijoje rūbas ir audinio raštas tampa pretekstu diskusijai lytiškumo bei psichologinės savimotyvacijos temomis. Gretos Matevičiūtės kolekcija aprėpia plačias žodžio „NEPATOGU“ konotacijas. Minimalistinėmis premonėmis atskleisdama kūrinio pagrindinę mintį, autorė žiūrovus įtraukia į juslines patirtis bei diskusijas apie nepatogius socialinius, ekologinius aprangos tekstilės gamybos ir dėvėjimo klausimus. Mervyn Davids įkurto prekinio ženklo „Ettan Etai“ kolekcija - tai jaunatviškas ir funkcionalus dizainas, kuriamas pasitelkiant skirtingų, dažnai neįprastų kostiumo dizaine tekstilės technikų bei audinių jungtį, rankų darbo detales, autorinius gatvės stiliaus piešinius. Kiekvienas parodos eksponatas pasakoja istoriją pasitelkiant išskirtinę medžiagiškumo kalbą – pagrindinį tekstilės dizaino bruožą. Parodoje taip pat eksponuojami autorinio dizaino audiniai, kurti Tekstilės meno ir dizaino katedrai bendradarbiaujant su MO muziejumi (autorės: Deimena Rastenytė, Aurėja Kriščiūnaitė, Gustė Kripaitė).

Parodą galima aplankyti spalio 5 d. - lapkričio 17 d.


Telšių fakulteto renginiai 

Paroda „suGYVENIMAS“ 
Biržų pilies rūmų II aukšto fojė, arsenalo II aukšto fojė (J. Radvilos g. 3, Biržai)

Šiais metais „Dizaino savaitės“ formate VDA Telšių fakulteto Baldų dizaino bei metalo meno ir juvelyrikos studentų kūrybinių darbų paroda eksponuojama Biržų pilies muziejaus erdvėse.
Esminiais parodos bruožas – dizaino tyrimo, konceptualios kūrybos ir amato samplaikos dermė – suGYVENIMAS. Projektų ir prototipų ekspozicija atskleidžia novatorišką Baldų dizaino programos studentų mąstymą. Baldų ir aplinkos dizaino sprendimai pasižymi minimalizmu, funkcionalumu bei empatija tiek vartotojui, tiek mus supančiai aplinkai. Tuo tarpu šiuolaikinėje kultūroje metalo meno ir juvelyrikos samprata, archainės metalo apdirbimo tradicijos transformuojasi ir yra papildomos naujomis technologijomis, įgyja naujas raiškos formas, aktualiai atliepiančias šių dienų žmogaus estetinius poreikius. Būtent tai įkūnija parodoje pristatomi Metalo meno ir juvelyrikos studijų programos studentų sukurta juvelyrika ir mažosios plastikos kūriniai.
Studentų kuriamas baldų dizainas ir juvelyrikos objektai nepretenduoja į produkto agresyvų „išgyvenimą“, t.y., kovą už tam tikrą rinkos segmentą, tačiau siekia  tvaraus ryšio – suGYVENIMO su šiuolaikiniu vartotoju sparčiai kintančioje aplinkoje.

Parodą galima aplankyti iki lapkričio 12 d.


„REFERT DE GUSTUM“
VDA Telšių fakulteto „Karštoji vitrina“ (Muziejaus g. 29A, Telšiai)

VDA Telšių fakultetas „Dizaino savaitės“ metu pristato Simonos Žižytės papuošalų kolekcijos parodą REFERT DE GUSTUM (lot. Skonio reikalas).
Simonai Žižytei sukurti juvelyrinę kolekciją REFERT DE GUSTUM kilo iš noro tyrinėti ir atrasti delikačius maisto panaudojimo būdus kitoje srityje, ne tik konditerijoje ar kulinarijoje. Ši kolekcija sukurta, atsižvelgiant į šiomis dienomis pasaulio gyventojams labai artimą ir aktualią problemą – didžiulius išmetamus maisto kiekius. Kūriniais autorė norėjo parodyti, kad bet koks išmetamas maistas gali tapti unikaliu šiuolaikinės juvelyrikos objektu.

Simonos Žižytės juvelyrinių papuošalų kolekcija REFERT DE GUSTUM – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto baigiamasis bakalauro darbas, 2020 m. (darbo vadovė doc. Neringa Poškutė – Jukumienė).


„Dizaino savaitės“ renginių programa

Tarptautinė konferencija „Design Talks“