Naujas požiūris į juvelyriką. Interviu su Ieva Laskevičiūte.

Istorija prasidėjo studijuojant Birmingham City University School of Jewelry pagal ERASMUS mainų programą, čia ėmė formuotis asmeninis Vilniaus dailės akademijos tyrėjos Ievos Laskevičiūtės teorinių tyrimų, eksperimentų, netradicinių medžiagų ir metalo amato žinių jungimo būdo. Pradėta ieškoti būdų kaip juvelyrikoje ir dizaine naudojamas tradicines medžiagas pakeisti į alternatyvias ekologiškesnes. Grįžus į Lietuvą, tema nagrinėta bakalauro baigiamajame darbe ir taip gimė kolekcija „Perkrauti (Reload) akmenys“.  

„Tuomet parsineštos žinios ir kitokia tyrimo konstrukcija atrodė dar gan šviežias reikalas Lietuvos meninės juvelyrikos horizonte. Mane visada žavi naujumo paieškos, tai ko iki galo nežinai ir kas meta šiokį tokį iššūkį, pirmuosius bandymų rezultatus galima buvo tik nujausti” - teigia I.Laskevičiūtė.

Ši kolekcija yra sukurta iš mineralų, išgaunamų perdirbant maisto pramonės atliekas – kiaušinių lukštus. Jų cheminė sudėtis atitinka karbonatų klasės uolienas, randamas natūralioje gamtinėje aplinkoje. Autorė analizuoja mineralų kalcito, aragonito, dolomito ir vištų kiaušinių lukštų cheminį ir estetinį santykį. Pagrindinis produkto elementas - kiaušinio lukštas, perteikia ekologišką žiedinę transformaciją: žemė – paukštis – žmogus – žemė. 


Karolio Milaševičiaus nuotrauka

Dėmesys žmogaus pėdsako gamtoje mažinimui

Juvelyrikos kolekcija skatina atkreipti dėmesį į vartotojiškumą, žmogaus šiukšlių paliktą pėdsaką gamtoje, baigtinius resursus, transliuoja zero waste idėją. Rinkoje esančių papuošalų įvairovė ir pasirinkimas yra didelis, tačiau tik maža jų dalis savo forma ir medžiagomis yra unikalūs ir išskirtiniai. Vis daugiau žmonių domisi autoriniais darbais, ieško originalesnių šiuolaikinio dizaino sprendimų. Projekte vystomas produktas patrauklus savo idėja – tausojant gamtos išteklius ir perdirbant atitinkamas maisto atliekas, sukuriami konceptualūs papuošalai. Juvelyrikos kolekcijai pasirenkamos gamtoje pasikartojančios atpažįstamos formos ir sukuriami inovatyvaus medžiagiškumu, o kartu ir estetiški papuošalai, suteikiantys naują emocinį krūvį vartotojui. Žavus, niekada nesibaigiantis gamtos cikliškumas nuolat primena apie šio pasaulio dermę ir vienovę. Kuriamas produktas atkartoja gamtos ciklo momentą: tos pačios mineralinės medžiagos cirkuliuoja iš akmens į lukštą, o lukštas vėl į akmenį – akmuo perprogramuojamas naujam vartojimui.


Karolio Milaševičiaus nuotrauka

Autorės ambicijos ir siekiami rezultatai

Bendradarbiaujant su įvairių sričių specialistais, kiaušinių lukštų masę siekiama išgryninti iki kuo įmanoma tvaresnės, žalesnės ir vizualiai patrauklesnės formos. Dar tolimesnėse autorės vizijose taip pat šmėžuoja idėjos naudojamus komponentus jungti su kitomis atliekomis: noras papildomai turimas žinias pritaikyti ir kitoms sritims, ne tik juvelyrikai.


Karolio Milaševičiaus nuotrauka

Antreprenerystės programa padeda komercializuoti produktą

Akademijoje suteiktas specialistų konsultavimas ir jų tiesioginis prisidėjimas prie darbo su projektu, išties privertė dar kartą permąstyti transliuojamą idėją, koncepciją ir pačią medžiagą. Ieva teigia, kad antretprenerystės programa yra puiki proga patikrinti kiek išties yra aktualus produktas. Kitas įvairių specialistų matymo kampas ir pasidalintos žinios suteikė naujų įdėjų, atrasta nauja informacija, pavyko pažvelgti į darbą kitu rakursu. Labai vertinga finansinė parama, kuri suteikė galimybes tyrimo gyliui ir ieškojimams atsirasti.


Karolio Milaševičiaus nuotrauka

Tarptautinis dėmesys kolekcijai

Juvelyrikos kolekcija „Perkrauti (reload) akmenys“ sulaukia vis daugiau tarptautinio dėmesio -  2021 m. pristatyta Londono dizaino festivalyje, šiemet tarptautinėje parodoje Sieraad Amsterdame. Čia Ieva dalyvavo kartu su kitais Vilniaus dailės akademijos studentais ir dėstytojais. Pandeminiais metais paroda nevyko, todėl tai atsiliepė turiniui - kūrėjai pristatė nemažai nešiojamosios, komercinį potencialą turinčios meninės juvelyrikos, todėl Ievos darbai sulaukė nemažai dėmesio. Žymesni ir didesnius ekspozicinius stendus turėję juvelyrai galėjo sau leisti daugiau ir demonstravo mažiau pritaikomus drąsesnius sprendimus. Kaip didžiausią turtą, parsivežtą iš parodos, Ieva įvardija kontaktus su menininkais ir galerijomis bei džiaugiasi pokyčiais: „Smagu, kad vis daugiau dėmesio skiriama medžiagomis ir idėjų svoriui juvelyrikos lauke. Tarsi kuriasi naujos žaidimo taisyklės, į kurias bandoma po truputį įsileisti ir jaunesnės kartos atstovus, kurie tampa vis matomesni parodos dalyviai.” Šių metų spalio 22 d. - 30 d. Ievos kolekcija bus eksponuojama Dutch Design Week (liet. Nyderlandų dizaino savaitė) Eindhovene kaip InoAkademijos projekto dalis.