Keturių dizainerių darbai pristatomi Nyderlandų dizaino savaitėje

Spalio 22 - 30 dienomis Eindhovene vyks Dutch Design Week (liet. Nyderlandų dizaino savaitė) garsėjanti šviežiomis dizaino idėjomis ir didžiule dizainerių koncentracija viename mieste. Šiemet joje savo produktus eksponuos ir keturi Vilniaus dailės akademijos tyrėjai, InoAkademijos dizaineriai - Austėja Platūkytė, Airidas Skublickas, Rokas Dovydėnas ir Ieva Laskevičiūtė. Jų darbus galėsite pamatyti apsilankę Yksi Expo parodoje. 

Dalyvių darbai

Kompleksinė koklių rekonstrukcijos sistema

Rokas Dovydėnas savo darbe vysto kompleksinę koklių rekonstrukcijos ir unikalaus dizaino kūrimo sistemą, kuri veiktų pasitelkiant 3D keramikos spausdinimo technologiją. Ši technologija leistų atsisakyti tradicinio matricų gaminimo, sandėliavimo ir modeliavimo rankomis, tokiu būdu tausojant visų rūšių išteklius ir mažinant gaminio savikainą. Inovatyvi technologija padėtų supaprastinti ir individualizuoti gaminį, suteikiant jam išskirtinumo. 

Produkto personalizacija – šiandienos gamybos iššūkis, kadangi tradiciniu būdu gaminant plyteles ar koklius, jų pasirinkimą riboja turimų matricų paletė. Projektuojant gaminį ir jį spausdinant 3D keramikos spausdintuvu, galima nesunkiai personalizuoti visą krosnį – ne tik parenkant spalvas, kaip iki šiol, bet ir keičiant gaminio formą, dydį, tūrį. Tai tvarus ir ekologiškas gamybos būdas, leidžiantis tiek atkurti senus keramikos dirbinius, tiek kurti naujus.

Cinivitro 

Airido Skublicko projekte Cinivitro kuriamos tvarios apsauginės ir dekoratyvinės stiklo dangos – glazūra keramikai ir emalis metalams. Pagrindinis siekis – iš stiklo atliekų ir kogeneracinės jėgainės antrinių produktų (šlako ir dugno pelenų) tarpdiscipliniškai sukurti patikimą ir patvarų produktą. Produkto formuluotėje atsižvelgiama į papildomų alternatyvių medžiagų, tokių kaip fliusai ar pigmentai, panaudojimą bei jų saugumą aplinkai ir vartotojui. Taip pat ieškoma sprendimų, kaip patobulinti ir optimizuoti gamybos proceso našumą laiko ir energijos atžvilgiu.

Papuošalų kolekcija „Perkrauti“

Juvelyrinių dirbinių kolekcijoje Ieva Laskevičiūtė analizuoja ryšį tarp karbonatų klasės mineralų kalcito, aragonito, dolomito ir vištų kiaušinių lukštų. Būtent šių akmenų cheminė sudėtis beveik idealiai sutampa su daugelio žmonių buitinėje aplinkoje randamo vištos kiaušinio lukšto. Kiaušinio lukštas sudarytas beveik vien iš kalcio ir magnio karbonatų, o atrinktų karbonatų klasės mineralų cheminėje sudėtyje dominuoja būtent ši neorganinė druska. Papuošalai gaminami iš šių naujų ekologiškų ir estetiškų akmenų, kurie skatina zero-waste politiką ir taip tampa brangakmenių pakaitalu juvelyrikoje ir dizaine.
Biologiškai skaidžios pakuotės ir dumblių pagrindu sukurtos medžiagos


Šiandien susiduriame su didžiule sintetinių medžiagų atliekų problema, nes vienkartiniai ar trumpo naudojimo produktai yra gaminami iš ilgalaikių medžiagų. Taip susidaro dideli ekonominiai nuostoliai dėl neapdorotų ir neperdirbamų išteklių. Atliekant praktinius eksperimentus su dumblių medžiaga ir išbandant specialius medžiagos apdorojimo metodus, buvo sukurta biologiškai skaidžių putų medžiaga, kuri gali būti naudojama kuriant naujo tipo lengvai suyrančias produktų pakuotes.

Austėja Platūkytė kūrybinio proceso metu ieškojo alternatyvios medžiagos sintetiniam plastikui, naudojant tik natūralius išteklius, kurie lengvai suirtų biologinėje aplinkoje - gamtinių procesų metu vėl galėtų virsti ištekliais ir įsilietų į naują gamtos medžiagų ciklą. Dumblių pagrindu sukurti pakuočių prototipai siekia bent iš dalies prisidėti prie aplinkos taršos kietosiomis atliekomis mažinimo - gaminiai yra visiškai organiški ir kompostuojami. Net išmetus šias pakuotes į gamtą kaip atliekas, veikiamos natūralių procesų ir mikroorganizmų, jos vėl taptų gamta. Taip sukurtas produkto prototipas peržengia atliekų susidarymo ir šalinimo klausimus ir sprendžia problemas dar iki jų atsiradimo, iš naujo apibrėžiant problemas ir sutelkiant dėmesį į medžiagų dizainą. Tai sukuria naują, žiedine ekonomika grindžiamą medžiagų srautų koncepciją - tokią pačią kaip ir gamtos pasaulyje, kur medžiagos cirkuliuoja uždarame cikle, suteikdamos gamtai vis naujų mikroelementų.