Jau tradicija tapusi Vilniaus dailės akademijos studentų ekspozicija Litexpo parodoje „Baldai ir dizaino sprendimai“ šiemet kviečia atrasti ir susipažinti su pradedančiųjų kūrėjų darbais.  Balandžio 27 - 29 dienomis, 2 salės balkone pristatomoje parodoje netrūks kūrybiškų sprendimų, kurie atliepia tvarumo ir socialines temas bei leidžia pajausti naujausias dizaino tendencijas. Ekspozicija sudaryta iš Vilniaus, Kauno ir Telšių fakultetų studentų darbų. Parodoje dalyvaujančios studijų kryptys: Dizainas, Tekstilės menas ir dizainas, Keramika. 

Ekspozicijos objektai: 

Justina Stipinaitė
Kilimas „The quirky rug“
Darbo vadovas: Vladas Daškevičius

Šio kilimo charakteriui atskleisti naudojami medžiagų kontrastai: natūralūs vilnoniai nedažyti siūlai, salotiniai velvetiniai mikropoliesterio siūlai bei dirbtinis ryškių fluorescencinių spalvų kailis. Norint kilimui suteikti gyvo organizmo įspūdį palei viso objekto kraštinę užrišami kutai simbolizuojantys šliaužiojančias kirmėles. Kilimo dizaino charakteris pasižymi linksmumu ir spalvingumu, atspindi 90-ųjų metų dizaino tendencijas.

Viktorija Kuliavaitė
Atvirukų rinkiniai: Viduramžių sostinė ir Kirkilų kraštovaizdžio rezervatas 
Darbo vadovė: Doc. Dr. Rūta Būtėnaitė


Atvirukų rinkiniai: „Viduramžių sostinė” ir „Kirkilų kraštovaizdžio rezervatas”  yra dvi kilimų kolekcijos dalys reprezentuojančios skirtingą Lietuvos lankytiną vietą kaip gyvą 3D atviruką. Kilimai ir pufų išorinė dalis pagaminta taftingo technika iš vilnos ir akrilo siūlų. Kilimų kolekcijos pagrindinis tikslas skatinti šeimas keliauti po Lietuvos lankytinas vietas. Kilimai suteikia galimybę ištyrinėti piliakalnius būnant namuose iš įvairių pusių, todėl jie gali tapti puikia žaidimo dalimi, o vėliau ir intencija išvykai. Kilimuose atvaizduoti Kernavės piliakalnių fragmentai vėlyvą rudenį, o naktį piliakalniai atgyja į žiemos/nakties laikotarpio mistiką.

Natas Darulis
Toršeras „ELEPSIO”
Darbo vadovas: Doc. Egidijus Valentinavičius

„ELEPSIO” šviestuvas pasižymi minimalistiniu dizainu. Jį sudaro pagrindinės geometrinės formos: kūgis, cilindras ir stačiakampis. Šis paprastas, bet išmanus dizainas leidžia lengvai reguliuoti aukštį ir valdyti šviesos koncentraciją. Išskietus arba sutraukus apskritą komponentą, šviesa atsispindi nuo formos ir suteikia skirtingo intensyvumo apšvietimą. „ELEPSIO“ grindų šviestuvas - puikus funkcionalumo ir estetikos derinys, todėl tai idealus apšvietimo sprendimas bet kuriai šiuolaikinei erdvei.

Milda Gečaitė
„Namų biuro baldas“
Darbo vadovas: Doc. Renatas Šukys.

Šis stalas skirtas kiekvienam dirbančiam ir besimokančiam namuose susikurti patogią asmeninę darbo vietą. Baldas kompaktiškas ir ergonomiškas, pagamintas iš ilgaamžiškų medžiagų. Bendradarbiaujant su baldų gamintoju „Virūna“ stalas pritaikytas masinei komercinei gamybai. Stalo kojos pagamintos iš metalo juostos, stalviršis faneruotas ąžuolo lukštu, o biuro detalių organizavimui skirtos daiktadėžės pagamintos iš metalo.  

Lidija Ziepaltaitė
Kėdė „Įtampa“
Darbo vadovas: Prof. Vytautas Kibildis

Libaldi projekto metu sukurtas kūrinys tyrinėja medžiagos tamprumo savybes ir jų sąveika su išoriniais objektais. Visa kas slegia, yra atoveiksmis, mūsų veiksmų procese. Atsisėdus ant kėdės, žmogus kuria kėdės paviršiaus įtampą, ko atoveiksmis yra žmogui jaučiamas spaudimas iš įtemptos kėdės paviršiaus ploto.

Inga Valentinienė
Sėdimųjų ekologiškų baldų dizaino elementai iš pluoštinių augalų

Šis gaminys pagamintas iš natūraliai biologiškai suyrančių medžiagų ir atsinaujinančių išteklių, todėl yra lengvai perdirbamas. Kėdžių pagrindui sukurti naudojamos lietuviškos žaliavos, vietinės kilmės pluoštiniai augalai: sėjamoji kanapė, linas ir dilgėlė.

Augalų pluoštų biomasei ir medienos dalelėms naudojamos tik biologinės rišamosios medžiagos ir formavimo technologijos, panaudojant pluoštinių augalų gebėjimą sulipti celiuliozės ryšiais.

Kėdės sukurtos laikantis tvarios ekonomikos principų. Plačiai panaudotos baldų pramonėje, jos išspręstų baldų utilizavimo problemą, padėtų sustabdyti neigiamus ekologinius veiksnius, prisidėtų prie tvarumo politikos skatinimo ir įgyvendinimo Lietuvoje ir Europoje.

Indrė Motiejūnaitė
Kabykla ,,ARCH22“
Darbo vadovė: Lekt. Audronė Drungilaitė

Pastarųjų metų tendencijų apžvalgose dominuojatis arkos motyvas atsikartoja unikalios formos kabykloje ARCH22. Dizainerė siekė išanalizuoti šviežiausias baldų tendencijas ir sukurti skulptūrišką, bet kartu ir funkcionalų dizaino objektą. Flokuotas paviršius neleidžia pakabintiems rūbams nuslysti, o ryškiai violetinė spalva pagyvina net liūdniausią interjerą.

Herkus Kuisys
Toršeras „S-LIGHT“
Darbo vadovas: Doc. Egidijus Valentinavičius

Šviestuvas „S-LIGHT“ unikalaus dizaino toršeras puošiantis namų, kabineto ar net kavinės interjerą.  Sukurtas iš paprastų geometrinių formų, kurios suteikia objektui švarų ir minimalistinį dizaino sprendimą. Sukurtame objekte atsižvelgta į kiekvieną detalę, jautriai suformuotos formos, kurios suteikia prabangos ir unikalumo jausmą. Spalvinė paletė - balta, juoda ir žalvarinė.

Gabija Pranckevičiūtė
Kėdė  „Limoo“
Darbo vadovas: Doc. Renatas Šukys

Tai vaikiška supuojanti kėdutė inspiruota citrinos, ji yra skirta iki mokyklinio amžiaus grupės vaikams. Pagaminta CNC frezavimo principu- tai tikslus ir nesunkus medžiagų apdirbimo būdas nenaudojantis daug resursų ir leidžiantis taupiai išnaudoti naudojamą medžiagą, šiuo atveju medienos fanerą. Dirbant su CNC išmetama tik nedidelė dalis medžio, todėl toks gaminimo būdas yra tvarus. Kėdutė pagaminta be pridėtinių medžiagų tad yra lengvai perdirbama ir neteršia aplinkos. Ją paprasta transportuoti ir nesunku sudėti, neužima daug vietos ir yra lengvai priderinama prie interjero.



Emilija Globytė
Kabykla „Dialogas“
Darbo vadovas: Prof. Ramūnas Banys

„Dialogas“ – baldų kolekcija, kurios stilistinį vientisumą atspindi skyrybos ženklai, kviečiantys užmegzti pokalbį su objektais. Vienas iš jų – kabykla, atskleidžianti kabučių, kaip skyrybos ženklo interpretaciją. Kabyklos pagrindas iš betono suteikia atsvarą drebulės medienos apvaliems tašams ant kurių funkcionaliai galima pasikabinti rūbus ar aksesuarus.



Emilė Kaškauskaitė
Kavos staliukas „249AS2M24"
Darbo vadovas: Doc. Šarūnas Šlektavičius

Kasmet Lietuvoje išardoma apie 50-60 tūkst. tonų senų automobilių. Iš jų apie 30 % (15-18 tūkst. t.) sudaro nenaudingos atliekos, tokios kaip plastikas, guma, stiklas, automobilio salono dalys ir kt. Kavos staliukas sukurtas iš antrinių automobilių žaliavų. „249AS2M24“- kavos staliuko pavadinimas, sukurtas iš raidžių ir skaičių, kurie nurodo, kokiame automobilyje staliuko stiklas buvo naudojamas anksčiau. 

Pagrindinis projekto tikslas- parodyti žmonėms, kad automobilio stiklas gali turėti kitą funkciją ir paskirtį gyvenime, taip pat siųsti žinutę, kaip svarbu apsidairyti aplink save ir ne tik perdirbti, bet ir panaudoti.

Eglė Kulbytė
Indų komplektas „Pietums – Pokalbiai“
Darbo vadovas:  Doc. Saulius Jankauskas

Indų komplekto „Pietums – Pokalbiai“ paviršius nuklotas atrinktais žodžiais ir temomis, kuriomis žmonės naudodamiesi indais galėtų bendrauti, užmegzti pokalbį ar paklausti apie dalykus, kurių niekada nedrįso klausti. Kiekvienas indas ne tik inkrustuotas skirtingais žodžiais, bet ir besikeičiant patiekalams – nuo užkandžio iki deserto, keičiasi ir pokalbių temos – nuo kasdienių paviršutiniškų iki intymių. Tai indų komplektas, kuris atlieka ne tik jam skirtą funkciją, bet ir skatiną bendravimą, vienas kito pažinimą.


 

Ani Gandžumian
Kilimas „TRIPPY HEARTS CLUB“
Darbo vadovas: Vladas Daškevičius

THC kilimas yra spalvingas ir šiltas namų aksesuaras, įkvėptas psichodelinio vizualo motyvų. Pagamintas iš vilnos ir nudažytas gamtai draugišku būdu, nepaliekant jokio dažų pėdsako. Kilimo gamybos technologija - taftingas. 

Ani Gandžumian
Staliukas „FERO“ 
Darbo vadovas: Vytautas Kibildis

„FERO“ yra staliukas, skirtas patogiam daiktų susidėjimui. Žemesnė baldo lentynėlė gali būti pritaikyta nešiojamo kompiuterio laikymui, o viršutinis stalviršis - dažniau vartojamiems ar vizualiai patraukliems objektams. Viena koja pasirinkta norint nukreipti intuityvaus vartojimo link - ji diktuoja kaip ir kuria puse turėtų būti naudojamas staliukas. Kuriant „FERO“ siekta pagyvinti interjerą moderniu baldu, kuris atrodytų estetiškai ir atliktų aiškią funkciją. 

Ani Gandžumian
Šviestuvas - konstruktorius „ROA“
Darbo vadovas: Povilas Juškaitis

ROA yra industrinės aplinkos įkvėptas stalinis šviestuvas- konstruktorius. Jis sukurtas atkreipiant ypatingą dėmesį į tvarumą- pasirinktos lengvai perdirbamos medžiagos, o sausai surenkamos detalės reikalauja minimalaus apdirbimo. Šviestuvo aukštis reguliuojamas, įdiegtas sensorinis šviesos jungimo valdymas.

Šviestuvo konstrukciją sudaro 7 skirtingos aliuminio kampuočio detalės (prie vienos iš jų yra priklijuota LED juosta su laidu bei kištuku į 220 V rozetę), šviesą sklaidantis stikliukas bei jungiamosios detalės iš nerūdijančio plieno.

Giedrė Kučinskaitė
Sėdimasis baldas „WISO“
Darbo vadovas: Doc. Renatas Šukys 

Pastebima tendencija, jog naujai statomų būstų kvadratinis plotas vis mažėja. Kiekvienas centimetras tampa svarbus, stengiamasi kuo labiau jį išnaudoti. Atsiranda vis didesnis poreikis patvarių, kompaktiškų bei daugiafunkcinių baldų. „WISO“ gali tapti pirmuoju naujų namų gyventoju. Tai kompaktiškas sėdimasis baldas, šoninis/naktinis staliukas ar naujos gėlės stovas. „WISO“ kojos kaip gyslos jungiasi viena su kita, palikdamos vietos šviesai, erdvei, tampa permatomis. Trys kojos suteikia baldui tvirtumo, stabilumo bei sudaro geometriškai tikslų lygiakraštį trikampį. Staliuko formos inspiracija tapo gamtos motyvai, medžio lapas. Tarpusavyje besijungiančios gyslos sudaro harmoningą struktūrą, kuri išryškėja su apšvietimu.


 
Gerda Vaitekaitytė
Staliukas „3+1“

Natūralios klevo ir ąžuolo medienos staliuko kompozicija sukurta iš keturių vienodų segmentų. Vienas, laisvai dėliojamas segmentas suteikia baldui išskirtinio žaismingumo. Staliukas tarsi dėlionė, pakeitus vieno segmento poziciją, galima suformuoti skirtingas objekto variacijas. Parinktos dvi medžiagos su skirtingomis fakturomis, atidus dėmesys detalėms, suteikia objektui šilumos ir išskirtinumo. 

Dovydas Daugvila
Kėdutė „Ontrēp"
Darbo vadovė: Doc. Laima Mikalauskienė


Lietuvių liaudies meno ir Vydūno filosofijos inspiruota kėdutė, perteikia etnografinėje architektūroje sutinkamą geometrizuotą dekoro elementą. Medžiagų parinkimas ir jų panaudojimas neįprasta tvarka, suteikia baldui išraiškingumo. Ontrēp arba kitaip išdėstytos medžiagos, tai tarsi Vydūno idėjos, skleidžiamos tuometėje Lietuvių kultūroje – kitokios, modernios ir dar negirdėtos.