Kaip pasakoti apie meną? Dailės istorija, kritika, tekstai ir pasakojimai Lietuvoje

Dailės istorijos ir kritikos tikslas – atverti meno kūrinį suvokėjo vaizduotei. Juk meno kūriniai ne mažiau tikrai ar net intensyviau gyvena žiūrovo mintyse. Įžodinti dailės kūrinį nėra lengva: tam reikia ne tik faktų bei konteksto išmanymo, bet ir lakios, drąsios tyrėjo vaizduotės. Nesvarbu, ar tyrinėtų šių dienų meną ar iš naujo interpretuotų ankstesnių epochų dailės kūrinius, tyrėjai nuolat pasakojo istorijas ir kūrė naratyvus.

Šios konferencijos tikslas – pažvelgti į Lietuvos dailės istorijas, jų kūrėjus, pasakojimo strategijas, stilius ir siekius, kitaip tariant, papasakoti apie patį pasakojimą. Kokia yra pasakojimo apie meną tradicija Lietuvoje? Kas ir kaip rašo mūsų dailės istoriją/as? Kas disciplinuoja, o kas išlaisvina pasakojimus? Ar šiandien reikalingi dailės kritikai, kai menininkai patys vis virtuoziškiau artikuliuoja ir verbalizuoja savo kūrybą? Kaip pasakojimą veikia vaizduotė ir, atvirkščiai, kaip pasakojimas formuoja bei įkvepia vaizduotę?

Konferencijoje ypač laukiami mokslininkų ir menininkų pranešimai bei pristatymai šiomis temomis:

  • Pasakojimas ir vaizduotė: sąveika, tarpininkavimas, naujos trajektorijos
  • Lietuvos dailėtyros mokykla: ištakos, disciplinos susiformavimas, raida, įtakos, institucijos, asmenybės
  • Ekspozicijos ir pasakojimo santykis: kaip parodos rašo meno istoriją?
  • Kintančios dailėtyros funkcijos: naujausios metodologijos ir ryšiai su kitomis disciplinomis
  • Menininko tekstas ir meno kritikos tekstas: santykis, funkcijos, kontekstai
  • Kūrybinis rašymas ir istorijų pasakojimas (storytelling) menininkų kūryboje ir meno edukacijoje

Konferencijos pranešimų pagrindu parengtus mokslinius straipsnius planuojama publikuoti specialiame žurnalo Acta Academiae Artium Vilnensis numeryje (2022).

Pranešimų santraukas (apie 250 žodžių) siųsti iki rugsėjo 21 d. el. paštu ausra.trakselyte@vda.lt arba laura.petrauskaite@vda.lt.

Konferencija planuojama 2021 m. gegužės 7–8 d. 

Konferencijos pranešimų pagrindu parengtus mokslinius straipsnius planuojama publikuoti specialiame žurnalo AAAV numeryje (2022).