Knyga „X, Y, Z“ yra, ko gero, pirmasis Lietuvoje profesionaliai parengtas dvikalbis, iš praktikų ir teoretikų straipsnių apie šiuolaikinę tipografiką sudarytas leidinys. Jo atsiradimą paskatino 2017 m. įvykusi tarptautinė tipografikos bienalė „Keliaujančios raidės“, kurios tikslas buvo pristatyti skirtingų pasaulio šalių grafikos ir tipografikos dizainerių, menininkų inovatyvų požiūrį į rašto meną. Raidės „X Y“ atitinka koordinates R. Dekarto dvimatėje plokštumoje. Horizontalioji ašis vadinama „X“ ašimi, vertikalioji – „Y“. Jeigu tašką, kuriame kertasi abi koordinatės vadiname pradžios tašku „O“, tai kūryboje jis reikštų kūrybinio kelio pradžią. Tai tinka visoms kūrybinėms specialybėms, todėl ir knygoje „X, Y, Z“ tekstų  ir darbų autoriai, kalbėdami apie šiuolaikinę tipografiką vizualiosios kultūros kontekste, dažnai pamini šias tris raides.

Pirmojoje dalyje yra 12 straipsnių tipografikos, šrifto dizaino, grafinio dizaino istorijos ir teorijos temomis. Antrojoje - pristatyta trisdešimt vieno autoriaus iš dešimties šalių, dalyvavusių „Keliaujančių raidžių '17“ parodoje, katalogas su darbų iliustracijomis. Leidinyje yra iliustracijų su praturtinta realybe, kurias galima pamatyti, išgirsti mobiliųjų irenginių pagalba.

Knygos pristatymas vyko seminaro-diskusijos forma, buvo galima padiskutuoti su pristatyme dalyvaujančių straipsnių autoriais bei parodos dalyviais, mobiliųjų įrenginių pagalba pasiklausyti ir pamatyti dinaminius kūrinius.

Knyga išleista lietuvių ir anglų kalbomis. Sudarytoja prof. Aušra Lisauskienė.

VDA VF Grafinio dizaino katedra rugpjūčio 22 d. leidinį pristatė Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Renginį moderavo socialinių mokslų dr. doc. Ina Dagytė-Mituzienė.

Knygą „X, Y, Z“ kviečiame pavartyti VDA bibliotekoje (Maironio g. 6, Vilnius).

 

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos nuotraukos.