Atviroji dailės, dizaino ir architektūros mokykla

Kūrybinės ir edukacinės grafikos dirbtuvės


Kursus veda

Emilija Čepulė   emilija.cepule@stud.vda.lt


Vieta ir laikas

Užsiėmimai vyks šeštadieniais nuo 10.00 iki 13.00 val. Malūnų g. 5, Grafikos katedros laboratorijoje, VDA
Kursų dalyvis gaus ne tik naujų žinių,  įgūdžių, bei smagiai praleis laiką, bet ir kiekvieną kartą grįžęs namo parsineš kūrinį.
Užsiėmimo kaina 40 eur su įskaičiuotom priemonėm ir įrankiais.


Pradėsime nuo pasimatymo! (pirmas susitikimas nemokamas). 

Susipažinsime su Akademijos grafikos laboratorijos staklėmis, apžvelgsime kūrinių pavyzdžius,  aplankysime galeriją, paveikslų rėminimo vietą ir dailės prekių parduotuvę. 

1 paskaita  natūra – monotipija

Susipažinsime su klasikiniu dailininko kūrybos metodu - natūros studijavimu. Bus proga išbandyti piešimą nežiūrint į lapą ir nustebinti save netikėtai gautu vaizdu bei mėgautis nenuspėjamos monotipijos kūrimo procesu.    

  • Sužinosi, kokia plona yra riba tarp tapybos ir grafikos, kodėl „apsiverčia“ paveikslas ir  kaip naudotis ksilografijai (iškilioji spauda) skirtais grafikos presais. 
  • Rankose laikysite pirmus (o gal nebe?) šviežius atspaudus – puikų įrodymą, kad Tu gali piešti ir tapyti. Svarbiausia – nereikia bijoti, visos paslaptys atsiskleidžia bandant ir  eksperimentuojant. O kai atspaudai išdžius, tereikės tik rėmelio ir paveikslas taps  namų puošmena ar dovana draugui.

2 paskaita atvirlaiškis – linoraižinys  

Kursime vaizdinį sveikinimą draugui drąsiai liedami tušą ant plokštelės ir pirmą kartą raižysime!

  • Sužinosi kaip naudotis rėžtuku, raižyti ir spausti atviruko tiražą (kelis atspaudus nuo vienos plokštelės), tad galėsi sveikinti ne vieną bičiulį.
  • Laikysi rankose kelis unikalius atvirlaiškius, kuriais galėsite pradžiuginti savo draugus.

3 paskaita haiku – letterpress

Kursime arba susirasime patį gražiausią eilėraštį, kurį įspausime lape išbandydami literas (raides, skirtas spaudai) ir patirsime, ką reiškia būti spaustuvininku iki skaitmeninio spausdintuvo atsiradimo.

  • Bus proga susipažinti ne tik su spaustuvininko bet ir dizainerio darbo ypatybėmis, sužinosi kokia galybe skirtingų būdų gali parašyti tą patį žodį, išbandysi įvairius popieriaus formatus, o klaidą, be kurios neapsieina nei vienas tikras grafikas, išmoksi paversti privalumu.
  • Rankoje laikysi pirmąjį būsimos poezijos knygos puslapį, o gal net visą plakatą!

4 paskaita unikalūs dizainai – spaudimas ant tekstilės

Ant turimos tekstilės (ją reikės įsigyti patiems pagal poreikius – marškinėliai, drobiniai maišeliai,  užvalkalai pagalvėlėms, prijuostės, servetėlės ir pan.) spausime savo kurtas klišes.

  • Turėsi galimybę sukurti unikalų dizainą savo marškinėliams! O galbūt prijuostę tėčiui, kurią  pasirišęs namuose jis keps skaniausius sumuštinius, o produktus parduotuvėje krausite į  pačių kurtą maišelį papuoštą atspaudu.
  • Sukursite nepakartojamo marškinėlių dizaino kolekciją, pasipuoši grafikos kūriniu, turėsi  dovaną mamai ar tėčiui, o galbūt visi bendrai sukursite savo šeimos firminę kolekciją?

5 paskaita popierius – balno siūlė

Susipažinsim su popieriaus įvairove bei jo ypatybėmis ir išmėginsime save knygrišyboje.

  • Išgirsi popieriaus atsiradimo istoriją, turėsi progą prisiliesti prie popieriaus iš tolimų kraštų, sužinosi, kaip naudotis giliaspaudės presais, kokios yra šiam spaudimo būdui pritaikyto popieriaus ypatybės, susipažinsi su knygos rišimo įrankiais ir išmoksi pirmąjį knygos rišimo būdą. 
  • Rankoje laikysi knygelę, kurios tuščius lapus galėsi pildyti grafikos atspaudais, haiku, o gal tiesiog svarbioms mintims laikyti.

6 paskaita dabarties įspaudai – minkštas lakas

Eisime pasivaikščioti po sodą, ieškosime objektų, kuriuos norisi įamžinti cinko plokštelėje. Spausime! 

  • Sužinosi kas yra giliaspaudė ir minkštas lakas, kaip žolynų, pirštų, delnų ar alkūnių įspaudus paversti  tiražuojamu atspaudu! 
  • Laikysi rankoje paveikslėlį ir klišę – esamuoju laiku užfiksuotą Bernardinų sodo vaizdą ir  pirmąją cinko klišę, kurią vėliau galėsi tiražuoti ar pasidėti metalinį atvaizdą ant lentynos. Ar  žinai, kad prieš atsirandant skaitmeninei spaudai, dauginimo aparatams, nuo vienos cinko  plokštelės buvo padaroma nuo 200 iki 500 tokių pačių atspaudų ir jais iliustruojamos knygos,  enciklopedijos?

7 paskaita menininko knyga – koptų rišimas

Išbandžius daugelį grafikos technikų, metas susipažinti su menininko knyga. Surinksime visus mažiausiai patinkančius atspaudus ir susikursime po unikalią savo kūrybos knygą, o taip pat išmoksime dar vieną knygos rišimo būdą.

  • Išmoksi rišti knygą vienu seniausiu vienuolių išrastu ir dabar plačiai naudojamu būdu, o taip pat derinti anksčiau išmėgintas technikas vientisame kūrinyje.
  • Turėsi savo asmenišką ar drauge kurtą vaizdinę istoriją! Galbūt apsikeisi atspaudu su šalia  esančiu, ar pratęsite vienas kito idėjas?

8 paskaita tiražas – ekslibrisas

Sužinosime kas yra ekslibrisas ir patys pamėginsime pasidaryti savo. Puiki proga pakartoti ir įtvirtinti labiausiai patikusią grafikos techniką.

  • Išmėginsi tiražavimo džiaugsmą ir iššūkius, bei mažo formato privalumus.
  • Turėsi galybę ekslibrisų, kuriais papuošti galėsi ne tik savo menininko knygos pirmąjį puslapį, bet ir visas namų bibliotekos knygas. Nuo šiol savo knygas  galėsi drąsiai skolinti draugams.

 Atsižvelgiant į dalyvių grupę, poreikius – planas gali keistis.