Vilniaus dailės akademijos Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos dėst. Aistės Burkės mokinių dailės darbų paroda „GOTIKINIAI MŪRAI“.
Eksponuojama Vilniaus Bernardinų bažnyčios ilgajame koridoriuje 2024 m. gegužės 17 – birželio 17 dienomis
Gotika Lietuvoje yra architektūrinis stilius, kuris daugiausiai pasireiškė bažnyčių statyboje XIII-XV a. Gotikos stiliaus bruožai, tokie kaip aukštosios lubos, smulkūs langai, šlaitiniai stogai, gotiškos arkos, buvo labai populiarūs Lietuvoje tuometiniais laikais. Vienas iš geriausiai žinomų gotikos stiliaus pastatų Lietuvoje yra Vilniaus Bernardinų bažnyčia.
Lietuvos vidurinių amžių architektūra susiklostė veikiama Vidurio Europos šalių vėlyvosios gotikos, bet juntama senosios vietinės mūro statybos įtaka, yra renesanso ir iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rytinių žemių perimtų bizantiškosios architektūros bruožų: taip susikūrė savitas, tik Lietuvai būdingas gotikos stilius. Skiriami du Lietuvos gotikos architektūros raidos etapai: ankstyvasis (14 a. pabaiga–15 a. pirma pusė) ir brandusis (15 a. antra pusė–16 amžius).
Lietuvos gotikinių pastatų sienos yra kiautinio mūro konstrukcijos (paviršius mūrytas iš plytų, vidus užpildytas akmenimis), rišamoji medžiaga – kalkių skiedinys. Kampai ir angokraščiai mūryti iš plytų. Pastatuose plytos rištos gotikiniu būdu (eiles sudaro pakaitomis sumūryti plytų ilgainiai ir trumpainiai). Netinkuotų sienų faktūra nelygi – plytos nevienodo dydžio ir atspalvių, siūlės skirtingo storio.
Raiškiausi interjero elementai – skliautai. Nedidelių gyvenamųjų, visuomeninių pastatų patalpų ir rūsių skliautai pusiau cilindriniai ir kryžminiai, pilių menių ir bažnyčių presbiterijų – žvaigždiniai (Trakų salos pilis, Vytauto bažnyčia Kaune) ir tinkliniai (Kauno katedra, 16 a. pradžia), bažnyčių šoninių navų – tinkliniai ir krištoliniai (Bernardinų bažnyčia Vilniuje), zakristijų (Kauno katedra, Bernardinų bažnyčia Vilniuje) ir gyvenamųjų namų reprezentacinių menių (Rotušės aikštė 2 Kaune, 16 a.) – krištoliniai.
Parodoje „GOTIKINIAI MŪRAI“ Vilniaus dailės akademijos Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos dėstytojos AISTĖS BURKĖS vedamų „TAIKOMŲJŲ SPECIALYBIŲ PIEŠIMO PAGRINDŲ“ programos mokiniai 2023-2024 metais analizavo VDA Senųjų rūmų gotikinius interjerus. Piešė gotikinius koridorių, salių, rūsių skliautus ir mūrus. Naudojo skirtingas piešinio atlikimo technikas (pieštukus, angliukus, kreideles), bei skirtingas popieriaus spalvas. Taip pat, atliko Vilniaus Bernardinų bažnyčios išorinių fasadų piešinius.
Parodos dalyviai: TOMAS APONAS, PETRA MATULEVIČIŪTĖ, MYKOLAS VISAKAVIČIUS, EMILIJA MOKŠECKAITĖ, VILTĖ RUSECKAITĖ, KOTRYNA MISIŪNAITĖ, ŪLA MARIJA GOBERYTĖ, BEATRIČĖ MAČĖNAITĖ, RYTĖ NARIŪNAITĖ, ELZĖ BRUOŽYTĖ, GABIJA URBANAVIČIŪTĖ, SIMONA BUSKAITĖ, KIPRAS JONAS KIBILDIS, ROBERT KOVALEVIČ.
Taikomųjų specialybių piešimo pagrindų kursai: https://www.vda.lt/lt/addam/programos/piesimo-pagrindai