• Naujienlaiškis
 • Galerijoje “5 Malūnai” 2019 kovo 1 – 27 d. veikia VDA Grafikos katedros dėstytojos, menininkės Jolantos Mikulskytės personalinė paroda “Drumstas vanduo / Murky Water. <...> iki 40 met(r)ų”. 


  J. Mikulskytė. 

  Juoda ar mėlyna, mėlyna ir juoda. Kas čia bus? Koks čia liūdnas vakarėlis? Kodėl taip tamsu? Gal bus koks koralas? Taip, praeinantys menininkai, kolegos, studentai, o ir sportininkai komentavo 5 Malūnų erdvės spalvinį / atrodymo pokytį. Toks ir tas mano patiriamas vanduo: mėlynas ar juodas, juodas ir mėlynas, o gal žalias, rudai žalias, su pūkais, verdenėm. Matomumas – puikus, kokie 5–7 metrai, arba ne, dar geriau – kaip šiltoje jūroje. Bet dažniausiai apie tris metrus, kad tos išnyrančios sienelės, šaltiniai, medžiai, kelmai, nepamesti povandeniniai „kolegos“ labiau džiugintų.
  Vanduo ežere nesušyla – giliau visada 3–4 C, kad ir liepą, koks skirtumas, liepa ar lapkritis. Paviršiuje – 1 baras slėgio, sulig kiekvienu 10 metrų prispaudžia dar po vieną. Tad tas 40 metrų – visi 5 barai. Sakoma: „kvėpuok kaip visada, beveik tas pats“ (nejaugi?). Baliono talpa – 200 barų, 12 litrų kart 2. 21% – oras, maksimalus galimas gylis 56 m, gal prisipilti 30%, o gal 35%? Būtų gerai be dekompresijos arba su minimalia. Daugiau nitroxo, mažiau narkozės? <...> plauksim palei dešinį šlaitą, krisim iki 24 m, ten prasidės medis. Tas, kur patinka. Leisimės iki 32 arba kaip savijauta. <...> aną kartą praplaukėm kelmą. <...> Baltuosiuose Lakajuose, už paskendusio miško – kanjonai. 
  Medis, miškas, kelmas. Labai norėčiau atsinešti ir eksponuoti tą medį. O ir man pačiai smalsu, kaip jis, tasai medis, atrodytų po šimtų metų vėl pakliuvęs į 1 baro slėgį. Ežerinis „ready-made“. O jei dar apšvietimas kaip su nardymo lempa, dulsvas, susigeriantis į masę. Kad geriau susiprastum, koks mažas ir nereikšmingas esi.
  Bet dabar – dalis potyrių verčiasi peišiniais, tiksliau litografijomis, šiek tiek dokumento, bet daugiau – būsenos ir atsiminimo. Litografija kaip piešinio metodas tam tinka – porėtas kalkakmenis organiška gamtos medija, priimanti riebalinį piešinį. Ir vandenį. Be vandens čia nieko nebus.