• Naujienlaiškis
 • VI respublikinio ekslibrisų konkurso „Šv. Pilypas Neris – Dievo paukštelis“ paroda

  Šių metų pavasarį buvo surengtas VI Respublikinis ekslibrisų konkursas, skirtas neįprasto šventojo (vadinto džiaugsmingu „Dievo paukšteliu“) atminimui. P. Nerio (1515-1595) 500-ųjų gimimo metinių paminėjimo konkursą ir kūrinių parodą organizavo Vilniaus dailės akademijos Atviroji dailės, dizaino ir architektūros mokykla, Lietuvos dailės ugdytojų draugija, Kauno kolegijos Justino Vienožinskio menų fakultetas ir Vilniaus šv. Pilypo Nerio Oratorija. Ekspozicijos kūriniai pasakoja apie XVI a. Florencijoje gimusį ir Romoje gyvenusį italų vienuolį, kuris karštai skelbė Dievo žodį ir kurio asmenybė pritraukė įvairių luomų bei skirtingo išsilavinimo žmones. 1622 m. šventuoju paskelbto P. Nerio tikėjimas kartais nusakomas kaip netipiškas, o jo patrauklumas siejamas su paradoksaliais pamokymais, provokuojančias leistis į tikėjimo avantiūrą. Anuometinio vienuolio laikysena ir skelbtos tiesos iš tiesų užkrėtė įvairių amžių protus bei pasaulio tautas - šventojo P. Nerio Oratorijos Konfederacija Romoje buvo įkurta 1575 m., jo idėjos rado atgarsį ir Lietuvoje (nuo 2004 m. Oratorija veikia Vilniuje).
  Vienuolio šventojo jubiliejaus garbei sukurti šios parodos darbai gimė atsižvelgiant į nūdienos grafikos bei religinio meno realijas. Ekslibris - simbolinis knygos savininko ženklas – dabarties mene tapo itin patogia transportuoti, neretai progine mažosios grafikos meno šaka, kuri sparčiai išpopuliarėjo dėl kamerinio formato (paties žanro populiarumą mūsų šalyje šiandien liudija kad ir š. m. pavasarį vykęs M. K. Oginskio 250-osioms gimimo metinėms skirtas tarptautinis ekslibrisų konkursas). Nors ekslibris turi tam tikras taisykles, o renginio „Šv. Pilypas Neris – Dievo paukštelis“ atveju - ir organizatorių iš anksto nustatytą formatą bei technikas, dalyvių vaizduotės čia nevaržo šablonai. Kūriniai yra talpūs prasmės požiūriu. Tradicinėmis spausdintinio meno technikomis jaunuolių atliktuose ekslibrisuose galima rasti nuoširdaus tikėjimo, džiaugsmo metaforas ir motyvus (tai - visa reginti Akis, maldai suglausti delnai, paukštis-angelas, rožė, širdis, koplytėlė). Parodoje matome ir liaudies meno atgarsius, kuriuos įkūnyja lino raižiniai, ir istorinės tapybos pavyzdžiais sekančius P. Nerio portretus. Vizualinės idėjos driekiasi nuo santūrios minimalistinės raiškos iki barokinės ornamentikos gausa apipintų simbolių; kūrėjų vaizduotė taip pat pagavi ir mistinio regėjimo slėpiniams. Galų gale mažojoje grafikoje įkūnytos autorių svajonės parodo gyvojo, džiaugsmingojo tikėjimo sklaidą Lietuvos moksleivių tarpe.
  Ekslibrisai sukurti Nacionalinės M.K. Čiurlionio menų mokyklos, Panevėžio V. Mikalausko menų gimnazijos, Širvintų r. Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos, Vilniaus Medeinos pradinės mokyklos, Vilkaviškio r. Gižų K. Baršausko pagrindinės mokyklos, Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos, Kretingos r. Baublių mokyklos mokinių ir mokytojų.

  Dr. Skaidra Trilupaitytė


  Parodos atidarymas vyks liepos 21 d. 18.30 val. VDA Senuosiuose rūmuose (I-ojo aukšto koridorius prie Atvirosios dailės, dizaino ir architektūros mokyklos, Maironio g. 6, Vilnius)

  Paroda veiks iki spalio 3 d.

  Šv. Pilypas Neris – Dievo paukštelis
  Maironio g. 6, I aukštas
  Maironio g. 6, I aukštas, Vilnius