• Naujienlaiškis
 • Atvira paskaita su prof. dr. Gintautu Mažeikiu

  2017 10 06 10.00 - 2017 10 06

  Spalio 6 d. kviečiame į atvirą paskaitą su filosofu ir idėjų antropologu prof. dr. Gintautu Mažeikiu! 

  Paskaita skirta esminių „maginių“ galių arba masinio naikinimo ginklo, susijusių diskusijų ir vaizdavimų, kritikai.


  Bus kalbama apie didingumo, išimtinės galios ir teisės suvokimo lygiagretes. Paskaitoje bus nuolat svyruojama tarp Renesanso rašytojo G. Boccaccio, Apšvietos dramaturgo G. Lessingo ir XX amžiaus maginės fantastikos atstovo J.R. Tolkieno kūrybos.


  Prof. dr. Gintautas Mažeikis

  Paskaitos pagrindas – Boccaccio parabolė apie Melkizedeko žiedą. Galios žiedo paslaptis yra tai, ką siekia valdyti išimtinės galios ideologija. Būti Žiedo galios, Dangaus antspaudo, Auksinės vilnos, Gralio taurės ... ar vandenilinės bombos, masinio naikinimo bakteriologinio ginklo, išimtinių finansinių svertų turėtoju vadinasi pačiam spręsti žmonių ir tautų likimus.

  Individualizmo arba „subjektyviosios dvasios“ prakeikimas: tarnauti savo didingumo iliuzijai ir kas ją gali suvaldyti? Kodėl Kanto, Lessingo ir Moses Mendelssohno tikėjimas racionaliu susitarimu, kaip amžinosios taikos prielaida, neveikia esant išskirtinės galios turėtojams? Kas su apšviestąja sąžine negerai, kodėl ją taip kritikavo Hegelis? Kodėl reikšmingas yra J. Miltono ir G. Byrono sukilusio Liuciferio paveikslas: vienišo, individualaus, didingo? Kodėl tiek pat svarbios yra Marquis de Sade pastabos apie prigimtinio, racionalaus proto tarnystę šešėlių geidulingumo sferai? Ar Apšvietos Liuciferis ir de Sade demaskuoja slaptą mokslingų faustų vaizduotę, jų baimę? Kodėl Kantas bijo hipochondrijos? Kas gali pasipriešinti naikinančiam ezoterinės, subjektyvios dvasios norui remtis išimtine valdžia ir galia? Kas yra hobitai – meškėnai – kurie turi sudeginti Mordoro arba Melkizedeko žiedus? Kodėl Tolkieno metafora yra beveik neįmanomas anarchistinis sprendimas? Kas yra nesibaigianti didingumo ir galios vaizduotės tragedija?


  Spalio 6 d. 10 val. prof. F. Daukanto auditorijoje | 112 („Titanikas“, Maironio g. 3)

  Paskaita atvira ir nemokama. 

   

  Atvira paskaita su prof. dr. Gintautu Mažeikiu
  Maironio g. 3, prof. F. Daukanto aud. | 112 aud.
  Maironio g. 3, prof. F. Daukanto aud. | 112 aud., Vilnius