Paskirtas finansavimas dešimčiai kultūros ir meno finansavimo programų

Lietuvos kultūros taryba paskyrė finansavimą programoms „Menininkų rezidencijos Lietuvoje“, „Sklaida užsienyje“, „Menas žmogaus gerovei“, taip pat programos „Pilietinis, tautinis, lituanistinis ugdymas ir atminties įprasminimas“ veikloms „Tremties ir palaidojimo vietų lankymas“ ir „Tremtinių ir politinių kalinių kapų ir palaidojimo vietų tvarkymas“ bei programos „Atminties institucijos“ veikloms pateiktiems projektams. Iš viso finansuoti 184 projektai, jiems paskirstyta 1 mln. 257 tūkst. eurų Kultūros rėmimo fondo lėšų.

Ekspertai įvertino 29 programai „Menininkų rezidencijos Lietuvoje“ pateiktas paraiškas ir rekomendavo finansuoti 7 projektų, kuriems paskirstyta 60 tūkst. eurų. Finansavimas paskirtas muzikos, vaizduojamųjų menų, teatro, šokio, fotografijos, kino ir performanso kūrėjų rezidencijoms. Tikimasi, kad įgyvendinus finansuotus projektus bus skatinama naujų idėjų sklaida ir tarptautinis bendradarbiavimas, bus prisidėta prie regionų kultūros ugdymo.

Lietuvos kultūros tarybos sprendimu finansavimas paskirtas 27 programos „Skaida užsienyje“ projektams. Lietuvos teatro, dailės, muzikos, tarpdisciplininio meno, šokio, fotografijos, architektūros kūrėjų darbai bus pristatyti Armėnijoje, Austrijoje, Baltarusijoje, Brazilijoje, Estijoje, Gruzijoje, Indijoje, Islandijoje, Italijoje, Izraelyje, Japonijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje, Kinijoje, Lenkijoje, Malaizijoje, Meksikoje, Olandijoje, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Singapūre, Švedijoje, Šveicarijoje, Ukrainoje ir Vokietijoje.

Tremties ir palaidojimo vietoms skirtoms „Pilietinis, tautinis, lituanistinis ugdymas ir atminties įprasminimas“ veikloms paskirti 108 tūkst. eurų. Veiklai „Tremties ir palaidojimo vietų lankymas“ skirtomis lėšomis finansuotas 1 projektas, kuriam paskirta 7900 eurų. Viešosios įstaigos „Kultūros vertybių globos tarnyba“ specialistai ketina atlikti Lietuvos politinių kalinių palaidojimo vietų Kazachstane apskaitą. Veiklai „Tremtinių ir politinių kalinių kapų ir palaidojimo vietų tvarkymas“ paskirta kiek daugiau nei 100 tūkst. eurų, kurie paskirstyti 6 projektams. Kapai ir palaidojimo vietos bus tvarkomos Rusijos Federacijos Altajaus, Krasnojarsko kraštuose, Irkutsko ir Permės srityse, Buriatijos respublikoje.

Paskirtas finansavimas ir atminties institucijoms (archyvams, bibliotekoms, muziejams). Finansuoti 33 „Kultūros vertybių restauravimo ir tyrimų“ projektai. Finansuoti projektai skirti įvairaus pobūdžio (archeologinių radinių, spaudinių, nuotraukų, grafikos, tapybos, tekstilės, baldų, muzikos instrumentų) dirbinių konservavimui ir restauravimui. Įgyvendinus finansuotus projektus bus sustabdytas istoriniu požiūriu vertingų dirbinių irimas, o daugelis restauruotų kūrinių bus skaitmeninami ir eksponuoti muziejų ekspozicijose. Šiems projektams paskirstyta 200 tūkst. eurų.

40 tūkst. eurų paskirta atminties institucijų „Bendruomenėms skirtiems projektams“. Finansuoti 12 projektų, kurie skatins vietos bendruomenių narių kultūrinę ir informacinę integraciją, savišvietą, vykdys į pažintį su literatūrine ir Lietuvos istorija įtraukiančias veiklas, skatins asmeninį bendruomenės narių kūrybinį tobulėjimą, ugdys moralines, kultūrines ir pilietines vertybes, telks gyventojus bendroms kultūrinėms veikloms, skatinančioms krašto kultūros pažinimą.

Atminties institucijų „Tarptautinio ir tarpinstitucinio bendradarbiavimo“ projektams taip pat paskirta 40 tūkst. eurų. Bus įgyvendinti 8 projektai, kurie leis sustiprinti organizacijų tarptautinius ir tarpinsitucinius ryšius, vykdyti geresnę kultūrinio paveldo sklaidą. Stiprūs tarptautiniai ryšiai su organizacijomis užsienyje yra labai svarbūs atminties institucijų veiklai ir teikiamoms paslaugoms, todėl tikimasi, kad įgyvendinus finansuotus projektus, bus sustiprintos dalyvaujančių organizacijų kompetencijos renginių organizavimo, tarptautinio bendradarbiavimo ir komunikacijos srityse.

Net 200 tūkst. eurų paskirstyta atminties institucijų „Kultūros ir meno sklaidos“ projektams. Bus įgyvendintos 29 iniciatyvos, tarp kurių daugiausia parodos, literatūros leidyba, edukaciniai užsiėmimai, žaidimai, spektakliai, kino peržiūros.

„Inovatyvių paslaugų kūrimui“ atminties institucijose šiame finansavimo konkurse paskirstyta 240 tūkst. eurų. Finansuoti 19 muziejų ir 12 bibliotekų projektų. Kurdami inovatyvias paslaugas bibliotekos ir muziejai atminties institucijose saugomus turtus aktualizuoja įvairiais būdais, suteikia turiniui skirtingas formas. Didžiąją dalį finansuotų projektų sudaro projektai, skirti muziejų ekspozicijų atnaujinimui, naujų ekspozicijų įrengimui, ar 3D technologijų įdiegimui.

Programai „Menas žmogaus gerovei“ skirtomis lėšomis finansuoti 29 iš 73 pateiktų kultūros ir meno projektų. Kultūros ir meno organizacijų bendradarbiavimą su kitais visuomenės sektoriais, skatinantiems ir kultūros ir sveikatos, kultūros bei socialinės apsaugos sričių sanglaudą tikslingai didinantiems projektams paskirstyta beveik 130 tūkst. eurų. Šiais metais daugiausia finansuota muzikos, teatro ir dailės projektų.

Visus antrojo finansavimo etapo rezultatus Lietuvos kultūros taryba planuoja paskelbti iki birželio pradžios.

Lietuvos kultūros tarybą sudaro pirmininkė, kultūros vadybininkė Daina Urbanavičienė, aktorius Vytautas Anužis, tautinių mažumų atstovė, muzikos pedagogė Ema Silvija Bojadžian, menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis, menotyrininkė Agnė Narušytė, architektas Rolandas Palekas, teatrologė Ina Pukelytė, etnologė Radvilė Racėnaitė, menotyrininkė Skaidra Trilupaitytė ir paveldosaugininkė Ingrida Veliutė.

Išsamią informaciją rasite čia.