• Naujienlaiškis
 • Lietuviškų grafinių ženklų, sukurtų XX a. 7-8 dešimtmečiais, pristatymas Berlyne

  Tarptautinis projektas „SYMBOL TO LOGO: Polish Graphic MARKS 1945-1969, 2000-2017“
  gegužės 24-28 d. 


  Vilniaus dailės akademijos dėstytoja, „Dizaino fondo“ bendraįkūrėja, dizaino tyrėja Karolina Jakaitė gegužės 24-28 d. dalyvavo tarptautiniame dizaino projekte Berlyne „SYMBOL TO LOGO: lenkų grafiniai ženklai 1945-1969, 2000-2017“. Tai didelė lenkų grafinio dizaino paroda, aktualizuojanti dizaino istoriją bei sujungianti ją su šiuolaikinių dizainerių kūryba.

  Bethanien meno centre Berlyne pristatomi 335 naujai atkurti XX a. 5-7 deš. grafiniai ženklai, rodyti  I-ojoje lenkų grafinių ženklų parodoje 1969 m. bei 335 šiuolaikinių dizainerių 2000-2017 m. sukurti logotipai. Parodoje taip pat eksponuojami plakatai, knygos, kiti grafinio dizaino pavyzdžiai. Ši paroda ir ją lydinti edukacinė programa buvo įtraukti į TYPO BERLIN’2017, vieną didžiausių Europos dizaino renginių, programą.


  Gegužės 28 d. Karolina Jakaitė pristatė pranešimą ir vizualinį pasakojimą apie lietuviškus grafinius ženklus, sukurtus XX a. 7-8 dešimtmečiais. Juos kūrė lietuvių dizaineriai, tuo metu vadinti dailininkais-konstruktoriais, dirbę Vilniuje nuo 1964 m. veikusiame Eksperimentiniame taros ir įpakavimo konstravimo biure. Pranešimus Bethanien meno centre Berlyne veikiančioje lenkų dizaino parodoje taip pat pristatė parodos kuratoriai Patryk Hardziej ir Rene Wawrzkiewicz bei Jens Müller, knygos „Logo Modernism“ autorius.

  Savo pranešime, kurį dedikavo Kęstučiui Gvaldai (1927-2011), Karolina Jakaitė taip pat pristatė naujai atrastus archyvinius grafinio dizaino pavyzdžius, kuriuos planuojama pristatyti „Dizaino fondo“ projektuose Lietuvoje. Dizaino tyrėja akcentavo lietuvių ryšius su Lenkijos grafinio dizaino scena ir Rytų Vokietijos dizainu: XX a. 7-8 dešimtmečiais beveik kiekvienas grafinio dizaino srityje kūręs lietuvių dailininkas prenumeravo lenkų architektūros ir dizaino žurnalą Projekt, leistą nuo 1956 m. arba vokišką Neue Werbung, kuriuose buvo nemažai informacijos, straipsnių ir iliustracijų apie naujausią Vakarų Europos ir JAV dizainą.


  Šis renginys Berlyne yra Lietuvos kultūros instituto, Adomo Mickevičiaus instituto ir Lenkijos instituto Vilniuje bendradarbiavimo rezultatas. 2016 m. liepos 2-4 d. Adomo Mickevičiaus instituto kvietimu Karolina Jakaitė dalyvavo Lietuvos dizaino ekspertų vizite Gdanske, lankėsi Gdynės dizaino dienų parodose, kur susipažino su parodos kuratoriais Patryk Hardziej ir Rene Wawrzkiewicz Gdynėje pristačiusiais jų išleistą knygą.

  Paroda Bethanien meno centre Berlyne (Mariannenplatz 2) veiks iki birželio 4 d.

  Nuotraukos: „Dizaino fondo“ archyvas
  Daugiau nuotraukų čia.