• Naujienlaiškis
 • Sugrąžinti autentiką  į Panemunės pilies menes ir istorinį XVIII a. parką per palyginti trumpą laiką – neįtikėtina, tačiau visgi įgyvendinama restauratorių ir landšafto specialistų vizija Lietuvoje. Unikaliu istorinio parko projektu, kokio dar nebuvo Lietuvoje, netrukus taps dviejų pilių parkai Jurbarko rajone. Didikų Eperješų formuotame, dvarininko Gelgaudo puoselėtame parke bus atkurti autentiški takai, senieji želdiniai ir parkui sugrąžinta renesansinė architektūra. Kaip po kelerių metų turėtų atrodyti Panemunės pilies parkas, kviečiantis švęsti valstybės dieną – jau šio šeštadienio laidoje „Brydės“ per BTV televiziją.

  Jurbarko rajono savivaldybės ir pilies valdytojo – Vilniaus dailės akademijos įgyvendinamas bendras istorinio parko projektas pažers staigmenų. Vengrų kilmės didikų Eperješų įkurtą pilį kasmet aplanko keliolika tūkstančių Lietuvos ir užsienio turistų. Keletą dešimtmečių VDA specialistai, tyrinėdami kiekvieną mūro sieną, siekia ambicingo tikslo – pilyje surasti ir atkurti kuo daugiau autentiškų fragmentų.

  „Tai didelio dvaro rezidencija, savo architektūra primenanti pilį“, – savo įžvalgomis dalinsis dailėtyrininkė doc. dr. Rasa Butvilaitė, patvirtindama, kad Europoje, pavyzdžiui, Olandijoje dar viduramžiais statytų pilių yra išlikusių iki dabar. Deja, Lietuvoje pilimis nebuvo laiku ir tinkamai pasirūpinta, todėl daugumoje jų – autentika prarasta.

  Tolimesniems istorikų tyrinėjimams mįslę užminė restauratorių surasta senoji pilies virtuvė. Pagal inventorinius dokumentus atkurtos dvi duonkepės krosnys tapo įdomiausiais eksponatais pietinėje pilies dalyje. Kodėl pilyje buvo kepama tiek daug duonos ir kam ji galėjo būti tiekiama, – žiūrovus intriguos istorinio interjero specialistė Vidutė Povilauskaitė. Ir kas galėtų paneigti, kad pilyje sovietmečiu vykdyti mūro konservavimo darbai nepataisomai sugadino ypač vertingas freskas? Ar mokame iš piešinių ant sienų kaip mozaiką sudėlioti didikų pramogų ir pomėgių istoriją?    

  Kodėl Panemunės ir Raudonės pilis taip pamėgo vokiečių turistai? Požeminis tunelis nuo pilies link Gelgaudiškio dvaro – mitas ar realybė? – paaiškės laidoje „Brydės“ liepos 14 d., šeštadienį, 9.00 val. per BTV televiziją. Laidos kartojimą žiūrėkite liepos 15 d., sekmadienį, 10.00 val. per INFO televiziją. Po transliacijos laida keliama į svetainę www.lnk.lt.

  Laidos vedėja žurnalistė Danguolė Bunikienė.