• Naujienlaiškis
 • Spalio 26 dieną Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete (VDA KF) buvo atidaryta išskirtinė paroda „Lietuva Čekijos menininkų darbuose“. Ekspozicija pirmą kartą buvo atidaryta 2016 m. rugpjūčio 3 d. Brno mieste Čekijoje, o visai neseniai, rugsėjo 19 d. duris atvėrė ir Lietuvoje, Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto Bibliotekoje.

  Šioje parodoje Čekijos lietuvių bendruomenė pristato plačiajai visuomenei skirtus Čekijos menininkų – Václav Podestát, Petr Dvořáček, Lubomír Kotek, Vojtěch Jirásko ir kitų – darbus, kurie susiję su Lietuva. Fotografijos, tapybos ir grafikos darbai, keramikos dirbiniai bei raižiniai iš medžio atspindi Lietuvos istoriją, folklorą, baltų kultūrą ar tiesiog menininkų įspūdžius, apsilankius, pabuvus Lietuvoje. Parodoje eksponuojama apie 50 piešinių, graviūrų, fotografijų ir austų juostų.

  Žmonės kiekvienas kitaip atsiveria naujiems požiūriams, įpročiams, jausmams, gyvenimo patirčiai. Menininkų darbuose atsispindi nauji potyriai – tai, ką jie matė, ir kaip tai suprato. Jauku ir jaudinama regėti savo tėvynę Čekijos menininkų darbuose.

  Parodą Lietuvoje inicijavo Lietuvių bendruomenės Čekijos Respublikoje valdybos narė Virginija Kočarová padedant Lietuvos Garbės konsului Brno mieste, Čekija, Petr Sláčala, Čekijos Respublikos ambasadai Lietuvoje, Lietuvos Čekijos draugijai.

  „Parodos idėja yra kultūrinė-psichologinė. Tai, ką savo gyvenime pamatom, išgirstam, išgyvenam, lieka mumyse ir įtakoja tolesnę mūsų veiklą, atsispindi kūryboje. Čekijos menininkams, kurie Lietuvą aplankė, o gal Lietuva, jos istorija, kultūra, kalba, liaudies kultūra, gamta domėjosi ir tebesidomi, pavyko savo įspūdžius, pojūčius užfiksuoti darbuose.

  Tad šios parodos esmė – Lietuvos vardą bei kultūrą garsina patys čekai, mes jiems tik padedame, skatindami bei formuodami savo lietuvių bendruomenės kultūrinį identitetą Čekijoje. Mano manymu, tokios parodos ugdo toleranciją, pagarbą kitoniškumui, altruizmą, visuomeniškumą tarp tautų. Tai labai svarbu gyvenant svečioje šalyje išlikti savimi – lietuviu“, - sako viena iš parodos kuratorių p. Virginija Kočarova.

  Parodos atidarymo proga išleistas katalogas lietuvių kalba, kuriame detaliau galima susipažinti su parodoje eksponuojamų kūrėjais bei jų darbais.

  Parodos atidarymo metu koncertavo folkloro grupė „Elnyaz“ iš Čekijos Respublikos.


  Parodos vieta: VDA Kauno fakultetas (Muitinės g. 4, Kaunas);

  Paroda bus eksponuojama nuo spalio 26 iki lapkričio 15 dienos.