Spalio 26-ąją baigėsi socialinio projekto (ne)LAISVAS menas kūrybinių dirbtuvių ciklas, kurio metu Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto (KF) dėstytojai bei studentai savo žiniomis bei įgūdžiais grafikos srityje dalinosi su Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų auklėtiniais. Iš viso jaunuoliai turėjo 5 užsiėmimus, kurių metu gilinosi į knygrišybą ir kūrybinę kaligrafiją, dalyvavo diskusijose ir  kūrė savo superherojus, kuriuos su VDA KF atstovų pagalba perkėlė ant pataisos namų sienų. Patarimais, kaip savo įgytas žinias bei įgūdžius galima pritaikyti praktikoje dalijosi tokie grafikos meistrai kaip prof. R. Rimkūnas, prof. R. Kepežinskas, doc. M. Marcelionytė – Paliukė, doc. V. Naginionis, doc. M. Dūda ir kiti.

Projekto sėkmė glūdi betarpiškame bendravime

Projekte dalyvaujančių VDA Kauno fakulteto dėstytojų įspūdžiai iš ties puikūs. Profesorius Rolandas Rimkūnas teigia, jog Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus - pataisos namų auklėtiniams kiekvienas toks laisvesnio pobūdžio susitikimas yra labai svarbus, nes čia jie gali nevaržomai save realizuoti, reikšti savo mintis, įsilieti į kūrybos procesą. „Manau, jog kartais mes, dėstytojai, nuolat  būdami menininkų, intelektualų tarpe dažnai pamirštame kas yra tikroji meno reikšmė, menas - tai dvasios išraiška, o būnant su šiais jaunuoliais lydi betarpiškumas, paprastumas, kas kasdienybėje dažnai tampa prabanga. Būtent tai, jog mes nebandome auklėti pataisos namų gyventojų, manau, ir lemia šio projekto sėkmę" - savo įspūdžiais dirbant su nuteistaisiais projekto (ne)LAISVAS menas kūrybinių dirbtuvių metu dalijosi VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros profesorius Rolandas Rimkūnas.

Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų atstovų teigimu, sunkiausia užduotis laukė pačioje projekto pradžioje – atrinkti dalyvius kūrybiniems užsiėmimams. Pagrindinis kriterijus buvo pačių nuteistųjų noras dalyvauti, polinkis į tapybą, piešimą. Pataisos namų atstovai neabejoja, kad tokie projektai yra reikalingi ir būtini, nes šiems jaunuoliams būtina parodyti kitokį gyvenimo pavyzdį. Be to, užsiėmimų metu įgaunama naudingų įgūdžių, todėl tikimasi, kad projektas bus tęstinis. Projekto organizatorių teigimu, jei išėjęs į laisvę nors vienas jaunuolis nupręs mokytis ir gilinti gautas žinias mokymo įstaigoje ir suvoks, jog pačiomis minimaliausiomis priemonėmis galima susikurti daiktą, turintį tiek estetinę, tiek taikomąją funkciją, tai jau didelis laimėjimas.

Kviečia į viešą diskusiją

Lapkričio 17 dieną 16 val. VDA Kauno fakultete organizuojama vieša diskusija bei parodos „Herojus“ atidarymas, kurios metu bus pristatomi projekto rezultatai, kartu su VDA Kauno fakulteto, nepilnamečių tardymo izoliatoriaus – pataisos namų atstovais, projekte dalyvavusiais jaunuoliais bus diskutuojama apie projekto veiklas bei galimybes drauge dirbti ir ateityje.

Projektą įgyvendina: Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Grafikos katedra.
Projekto idėjos realizuojamos: Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje - pataisos namuose.
Projekto idėjas remia: Kauno miesto savivaldybė.