Šioje parodoje pristatomi VDA Grafinio dizaino katedros organizuotų pasaulinio garso kaligrafo Brody Neuenschwanderio kūrybinių dirbtuvių „Calligraphy as Gesture and Search for Meaning“ rezultatai. Gruodžio mėnesį vykusiose kaligrafijos dirbtuvėse Brody Neuenschwanderis VDA Grafinio dizaino ir Grafikos katedrų studentams davė progą atrasti kaligrafijos meną ir kitu kampu pažvelgti į raides iš esmės. Dirbtuvių siekis buvo pasvarstyti, kas yra kaligrafija (anot paties Neuenschwanderio – tai tipografijos priešingybė), ir tuo pačiu sudvejoti įprastu žvilgsniu į tekstą, atsisakyti tinklelio, – pažvelgti į raides, jų tarpusavio ryšius, per eksperimentinę, nesuvaržytą prizmę.

Parodoje pristatomi darbai yra šių idėjų atspindys, jaunų kūrėjų interpretacija. Čia yra visko – laisvų kompozicijų, drąsių, iššaukiančių ir tuo pačiu labai racionalių, apskaičiuotų ir subtilių darbų. Kaligrafijos dirbtuvėse per raštą atsiskleidė dirbtuvių dalyvių vidinės patirtys ir būsenos, ir tai yra regima ekspozicijos darbuose.

Garsas

Parodoje bus pristatyta garso instaliacija – tai triukšmo iš kaligrafijos dirbtuvių įrašas (braukymas, krebždėjimas, dėstytojo komentarai etc.), – kaligrafijos rašymo atmosfera bei Brody Neuenschwanderio balsas – jo paskaita apie kaligrafijos meną ir jo paties kūrybą.

Performansas

Parodos atidarymo metu ir vasario 11-16 dienomis nuo 12.00 iki 13.00 val. vyks gyvas kaligrafijos rašymo performansas, kuriame galės sudalyvauti ir parodos žiūrovai,- išbandydami nematytas rašymo priemones, sukurti eksperimentinę kompoziciją, kuri iš karto bus pristatoma parodos ekspozicijos erdvėje.

Brody Neuenschwanderis

Prof. Brody Neuenschwanderis - meno istorijos daktaras, profesorius ir vienas žinomiausių pasaulio kaligrafų, prestižinių Courtauld ir Roehampton insitutų Londone, absolventas. Kaip vizituojantis dėstytojas, Brody Neuenschwander kaligrafijos kūrybines dirbtuves veda Royal Academy of Fine Arts in Antwerpen (Karališkojoje Antverpeno dailės akademijoje). 2004 m. dizaineris organizavo specialius rašto meno mokymus Tufts universitete, School of the Museum of Fine Arts in Boston (JAV). Šiuo metu Brody Neuenschwander daugiausia dirba kaip laisvai samdomas kaligrafas, vedantis kūrybines dirbtuves ir skaitantis teorines paskaitas apie rašto meną ir kaligrafiją visame pasaulyje - Europoje, JAV, Japonijoje, Pietų Afrikoje ir kt. Kaligrafas taip pat daug dirba bendradarbiaudamas su kitų meno sričių kūrėjais. 1989 m. Brody Neuenschwander susipažino su anglų režisieriumi Peteriu Greenaway, kurio filmams (“Prospero’s Books”, “The Pillow Book”, “Flying over Water”, “Bologna Towers 2000″, “Columbus”, “Writing to Vermeer” ir kt.), kuria gyvosios-judančios kaligrafijos darbus bei atskleidžia naują supratimą ir požiūrį į šiuolaikinę kaligrafiją. Brody Neuenschwander taip pat savo tyrimus vysto tęsdamas arabų, islamo, japonų, kinų kaligrafijos studijas. Tyrėjas į kaligrafiją žvelgia kaip į unikalią mokslo sritį ir tirdamas ją per mokslinę prizmę, atranda kaligrafiją kaip atskirą meno rūšį, kuriai be mokslinės analizės keliami dar ir vizualinio eksperimento uždaviniai. Be teorinių tyrimų bei mokslinių publikacijų rašymo, Brody Neuenschwander yra aktyviai kuriantis dizaineris, savo rašto meno darbus, perfomansus ir parodas rengiantis didžiausiuose meno centruose ir galerijose visame pasaulyje: Tokijuje, Londone, Paryžiuje, Berlyne, Briuselyje, Bostone ir t.t.

Parodos dalyviai:

Viltė Žumbakytė, Kamile Balčytytė, Ėrika Čipkutė, Santa Čipkutė, Anastasiya Duchynskaya, Olga Grinko, Rasa Jančiauskaitė, Edmundas Jankauskas, Nerijus Keblys, Anastasia Kulazhenko, Kotryna Naraškevičiūtė, Eglė Palubeckytė, Vestina Petrauskaitė, Anastasia Sosunova, Linas Spurga, Lauksmine Steponaviciute, Viltė Žumbakytė

Parodos kuratorius Linas Spurga
Parodos organizatoriai VDA Grafikos ir Grafinio dizaino katedros

Parodos atidarymas vyks vasario 10 d. 17 val. VDA ekspozicinėje erdvėje „5 Malūnai“.
Paroda veiks iki vasario 26 d.